"Łączny stan napełnienia instalacji magazynowych wyniósł na dzień 4 września 2014 r. 2,58 mld m3, z czego 942 mln m3 stanowi zapas obowiązkowy gazu ziemnego pozostający w dyspozycji właściwego ministra ds. gospodarki. Dla porównania, w analogicznym okresie ubiegłego roku, stan zatłoczenia magazynów wynosił 1,6 mld m3 - a 2,1 mld m3 z uwzględnieniem gazu ziemnego zgromadzonego jako zapas obowiązkowy oraz na potrzeby inwestycyjne związane z rozbudową" - czytamy w komunikacie.

PGNiG podkreśla, że jednocześnie nadal trwa zatłaczanie gazu ziemnego do magazynów w Kosakowie, Wierzchowicach i Husowie, które znajdują się w trakcie rozbudowy. Spółka prowadzi zatłaczanie do tych magazynów w oparciu o proces inwestycyjny w ramach koncesji na bezzbiornikowe magazynowanie gazu ziemnego w górotworze, który nie jest odzwierciedlony na stronach internetowych OSM w zakresie napełnienia poszczególnych PMG.

"Jednocześnie należy zaznaczyć, iż PGNiG nie dysponuje pełną pojemnością magazynową, której operatorem jest OSM Sp. z.o.o. Część tej pojemności jest w dyspozycji podmiotów trzecich" - zastrzeżono dalej w komunikacie.

PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i zagranicą.

Reklama

>>> Czytaj też: Rosja sprzeda Polsce gaz taniej? PGNiG chce renegocjacji kontraktu z Gazpromem