Z rządowego raportu, do którego dotarła agencja informacyjna Lusa wynika, że przychody z prywatyzacji przekroczyły założenia zawarte w programie antykryzysowym, realizowanym pod okiem międzynarodowych wierzycieli Portugalii. Do tej pory sprzedaż publicznych firm dała skarbowi państwa 9,2 mld euro. Najbardziej opłacalną transakcją była prywatyzacja spółki ubezpieczeniowej należącej do Generalnej Kasy Depozytowej, która przyniosła ponad 1,5 miliarda euro. Prawie miliard euro dała sprzedaż portugalskiej poczty. Budżet zainkasował także spore sumy za spółki REN odpowiedzialną za utrzymanie sieci kolejowej i ANA, zarządzającą krajowymi lotniskami.

>>> Czytaj też: Gaz-System, państwowy operator gazociągów, ma ambitny plan inwestycyjny. Już po kilku latach możemy w pełni uniezależnić się od rosyjskiego gazu.

Proces prywatyzacji ma być w najbliższym czasie kontynuowany. Pod młotek mają iść jeszcze między innymi koleje towarowe i portugalskie przedsiębiorstwo wodociągowe. Jedną z najbardziej atrakcyjnych spółek przeznaczonych na sprzedaż są linie lotnicze TAP, rząd ogłosił jednak, że o losach firmy zadecyduje dopiero, gdy "zdobędzie pewność co do tego, że transakcja będzie sukcesem".