Według prognoz, w tym roku eksport powinien się zwiększyć o 3,7 proc., a w kolejnych latach nawet o 4 proc. w skali roku. Będzie się tak działo głównie za sprawą wychodzenia z kryzysu Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych oraz wzrostu konkurencyjności cenowej europejskich towarów i usług z powodu osłabienia euro - zaznaczają autorzy raportu.

Dodają, że tym co negatywnie wpływa na europejski handel zagraniczny i gospodarkę, są obustronne sankcje gospodarcze na linii Rosja - Unia Europejska. Ich skutki uderzają przede wszystkim w gospodarkę Niemiec.

>>> Czytaj też: Koniec zaciskania pasa - mówią ekonomiści. Pora zacząć wydawać pieniądze

Nie bez znaczenia dla europejskiej są spadające ceny ropy. Dla budżetów gospodarstw domowych oznacza to dodatkowe oszczędności, to z kolei daje szansę na na zwiększenie krajowej konsumpcji - zaznaczają autorzy raportu.

Reklama

Inflacja w strefie euro wciąż jest bardzo niska. W 2014 roku wyniesie 0,5 procent.

Mimo nieznacznego ożywienia gospodarczego, bezrobocie w krajach eurolandu pozostaje blisko rekordowych poziomów. Dotyczy to głównie krajów południa Europy. I tak na przykład w tym roku stopa bezrobocia w Hiszpanii wyniesie ok. 23,8 proc. a w Grecji aż 26,7 proc.

>>> Czytaj tez: Bezrobotna Europa. Zobacz najnowsze dane o rynku pracy w Unii