Mimo umiarkowanie optymistycznych prognoz – zakładających niewielkie spowolnienie tempa wzrostu zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych – wiadomości napływające zza Oceanu okazały się znacznie słabsze od oczekiwanych. Jak wynika z danych amerykańskiego Departamentu Pracy, w marcu liczba osób pracujących w tamtejszym sektorze pozarolniczym wzrosła o 126K, podczas gdy rynkowy konsensus kształtował się na poziomie 244K.

Oznacza to, że w ubiegłym miesiącu przyrost zatrudnienia okazał się najmniejszy od grudnia 2013 roku. W reakcji na publikację danych, podczas piątkowej sesji obserwowaliśmy znaczące osłabienie amerykańskiego dolara wobec większości walut – kurs EUR/USD wzrósł w piątek do poziomu 1.1034 (+0.86%), natomiast USD/PLN spadł do 3.6790 (-1.11%).

Dzisiejsza sesja zostanie zdominowana przez publikację usługowych indeksów PMI dla największych światowych gospodarek. Przed południem poznamy także informacje o dynamice inflacji PPI (prognoza 0.2% m/m i -3% r/r) w strefie euro. Istotny wpływ na sytuację panującą na rynku surowców może mieć natomiast raport o zmianie stanu rezerw ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych.