„Transakcja zawarta została pod pewnymi warunkami ujętymi w umowach dotyczących odwrotnego przejęcia. Zamknięcie transakcji odwrotnego przejęcia planowane jest w przeciągu kilku tygodni" – czytamy w komunikacie.

W związku z planowaną transakcją odwrotnego przejęcia, walne zgromadzenie akcjonariuszy M10 w dniu 31 lipca zatwierdziło zmianę nazwy spółki na GLG Pharma (GLA), wybrało nowych członków rady nadzorczej, m.in. osoby blisko związane z GLG Pharma, Inc., podano również.

„Planowana transakcja odwrotnego przejęcia GLE z M10 związana jest z zawarciem listu intencyjnego, zgodnie z którym, GLG udzieli GLE bezpłatnej licencji na wyłączność (obejmującą cały świat) do wykorzystania patentów, technologii, znaków towarowych, tajemnic handlowych, oraz praw dotyczących wytwarzania, marketingu, dystrybucji i sprzedaży inhibitororów białka STAT-3, które pełnią funkcję przekaźnika sygnału i aktywatora procesu transkrypcji. (ang. Signal Transducer and Activators of Transcription 3). W zamian, GLG stanie się większościowym udziałowcem w spółce GLA. GLE i GLG pracują obecnie nad przygotowaniem i podpisaniem finalnej umowy licencyjnej" – czytamy dalej.

W zdrowych komórkach tworzenie i wielkość aktywnego białka STAT-3 (p-STAT-3) są ściśle nadzorowane przez sygnały kontrolujące czynności życiowe komórek. Z badań wynika, że stały wysoki poziom białka p-STAT-3 jest powiązany z wieloma chorobami, m.in.: nowotworami złośliwymi, łuszczycą, chorobą Crohna i nieswoistym zapaleniem jelit, wskazano w informacji.

Reklama

„Cząsteczki opracowane przez GLG, inhibitory STAT-3, blokujące STAT-3, wykazały dużą skuteczność w hamowaniu wzrostu komórek rakowych, zmniejszeniu guza, zapobieganiu nowotworom a także zwiększeniu wskaźnika przeżywalności pacjentów. Oczekuje się, że GLG będzie kontynuowała fazę 2a badań klinicznych nad GLG-801, głównym kandydatem na lek przeciw chronicznej białaczce limfocytowej. GLG planuje przeprowadzenie fazy 2a badań klinicznych nad inhibitorem GLG-302, który będzie stosowany w terapii potrójnie ujemnego raka piersi. Inhibitor GLG-302 został wybrany i i jest sponsorowany przez Narodowy Instytut Raka w Stanach Zjednoczonych w ramach programu 'Zapobieganie Rakowi', którego celem jest opracowanie nowego leku na potrójny ujemny rak piersi (ang. triple negative breast cancer, 'TNBC') i wykazane jego wyższości nad obecnie stosowanymi lekami: Tamoxifen and Raloxifene" – podano również.

Kandydat na lek GLG-302 wykazał brak toksyczności w testach wykonanych na dwóch gatunkach zwierząt i zniszczył zarówno 90% nowotworów TNBC na testowanych zwierzętach, jak i 70% przypadków raka piersi w pojedynczej terapii. GLG opracowała również cząsteczkę, która może być w przyszłości wykorzystywana w terapii zwyrodnienia wielotorbielowatego nerek (ang. Polycystic Kidney Disease - PKD), choroby genetycznej dotykającej zarówno dorosłych jak i dzieci, podkreślono także.

"Dostrzegamy ogromy potencjał rozwoju rynku dla terapii onkologicznych GLG Pharma celowanych przeciw wielu odmianom raka i innym chorobom nowotworowym. Zgodnie z prognozami Amerykańskiego Stowarzyszenia ds. Raka, w tym roku w samych Stanach Zjednoczonych ok. 15.000 chorych będzie zdiagnozowanych na chroniczną białaczkę limfocytową oraz u 230.480 kobiet zostanie wykryty złośliwy rak piersi. Ponadto, około 700.000 ludzi w USA cierpi na wielotorbielowatość nerek dziedziczonej autosomalnie dominująco i wciąż brak jest zatwierdzonego przez FDA lekarstwa na tę chorobę, co otwiera przed GLG Pharma znaczący rynek zbytu dla produktów spółki. Testy in vivo i in vitro wykonane na modelach zwierzęcych wykazały wysokie bezpieczeństwo i dużą skuteczność kandydatów na leki stosowane w zwalczaniu raka" – powiedział dyrektor inwestycyjny Astoria Capital (w trakcie zmiany nazwy na Quark Ventures) David Waldman, cytowany w komunikacie.

Hector J Gomez, prezes GLG Pharma, LLC oraz Richard Gabriel, dyrektor ds. operacyjnych GLG Pharma, Inc i przyszły prezes GLG Pharma wskazali ponadto, że w najbliższej przyszłości planują aplikować o dofinansowanie z Unii Europejskiej na badania i rozwój oraz przeprowadzenie badań klinicznych w Polsce. Wierzą oni, że dostęp do kapitału oraz sprzyjające warunki rynkowe i ekonomiczne w Polsce pozwolą znacznie przyśpieszyć prowadzenie poszczególnych etapów badań klinicznych i komercjalizację technologii w Polsce i całej Europie.

GLG Pharma, LLC, z siedzibą w Jupiter, Floryda, jest spółką biotechnologiczną, która rozwija serię spersonalizowanych celowanych terapii onkologicznych dla pacjentów z zapotrzebowaniem klinicznym. Oczekuje się, że terapie opracowane przez GLG Pharma pomogą w sposób bardziej skuteczny wyleczyć różne odmiany raka i inne chroniczne szybko rozprzestrzeniające się choroby, przy jednoczesnym ograniczeniu ryzyka komplikacji i działań niepożądanych w porównaniu do stosowanych obecnie terapii onkologicznych. Cząsteczki GLG mogą zaspokoić potrzeby wartego wiele miliardów dolarów globalnego rynku leków onkologicznych.

Quark Ventures (QV) z siedzibą w Nowym Yorku, Florydzie i we Wrocławiu jest funduszem venture capital w Europie Środkowo-Wschodniej. QV finansuje młode i dynamicznie rozwijające się spółki z sektora life science i nowych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem pozyskiwania licencji na innowacyjne technologie pochodzące z Ameryki Północnej oraz udziela wsparcia przy komercjalizacji tych technologii w Europie i na całym świecie.