Ponadto ewentualna chaotyczna reakcja na zacieśnienie polityki Fedu, wyraźniejsze od oczekiwanego spowolnienie w Chinach i potencjalne wyjście Grecji ze strefy euro mogą stanowić ryzyko dla tej grupy, podano także w komunikacie.

"Jednakże pomimo tych wyzwań, prognozujemy średni wzrost PKB na poziomie 3 proc. w 2015-2016 wobec wzrostu o 1,5 proc. w strefie euro. (…) Eksport, napędzany łagodnym odbiciem w krajach UE nadal będzie grał pewną rolę, ale najważniejszy będzie mocniejszy popyt krajowy" - powiedział wiceprezes agencji i autor raportu na temat CEE-3 Marco Zaninelli, cytowany w komunikacie.

Moody's zwraca też uwagę na poprawę warunków na rynku pracy oraz konkurencyjność i wzmożone inwestycje, w szczególności w infrastrukturę. Agencja chwali też sytuację fiskalną tych krajów oraz brak nierównowag makroekonomicznych.

"Pomimo to agencja ratingowa zwraca uwagę na wzrost ryzyk w polityce krajowej, co może potencjalnie zagrozić ciągłości realizowanej polityki i utrudnić reformy strukturalne w krajach CEE-3" - podsumowano w komunikacie. 

>>> Czytaj też: Polska awansowała w globalnym rankingu konkurencyjności. Oto nasze mocne i słabe strony