Wybory prezydenckie i parlamentarne zakończyły się w niedzielę o godz. 16 czasu lokalnego (godz. 23 czasu polskiego).

Według sondaży przeprowadzonych przez trzy czołowe peruwiańskie ośrodki badania opinii publicznej Fujimori otrzymała od 37,8 do 39,9 proc. głosów.

Wyniki te wskazują, że Fujimori nie udało się przekroczyć 50 proc. i konieczna będzie druga tura wyborów, którą zaplanowano na 5 czerwca. Nie wiadomo jeszcze, kto będzie wówczas jej rywalem.

Po około 20 proc. głosów otrzymali bowiem 77-letni prawicowy ekonomista i były premier Pedro Pablo Kuczynski z partii Sojusz na rzecz Wielkiej Zmiany oraz 35-letnia lewicowa deputowana i psycholog Veronika Mendoza z Szerokiego Frontu.

Kandydatka centroprawicowej Siły Ludowej (FP) Keiko Fujimori jest zdecydowaną faworytką.

40-letnia Fujimori jest córką urodzonego w Japonii Alberto Fujimoriego, który był prezydentem Peru w latach 1990-2000. W wieku 19 lat, po rozwodzie ojca, Keiko pełniła u jego boku funkcje najmłodszej pierwszej damy w historii Peru.

Dawny dyktator Peru znany jest na świecie z tego, że brutalnie zwalczał lewackich partyzantów i opozycję. Zdołał on wyeliminować Świetlisty Szlak i zorganizował dla realizacji swych planów politycznych szwadrony śmierci, które na jego rozkaz zgładziły kilkudziesięciu opozycjonistów. Za popełnione zbrodnie i korupcję Alberto Fujimori odbywa obecnie karę 25 lat więzienia. (PAP)