Indeks Dow Jones Industrial na koniec dnia zyskał 1,06 proc. i wyniósł 17.908,28 pkt. Tym samym indeks ten znalazł się na najwyższym poziomie od pięciu miesięcy.

S&P 500 wzrósł o 1,00 proc. i wyniósł 2.082,42pkt.

Nasdaq Comp. zwyżkował o 1,55 proc. do 4.947,42 pkt.

Decydujący wpływ na nastroje inwestorów giełdowych na całym świecie miały najnowsze dane makroekonomiczne z Chin. Wynika z nich, że eksport w tym kraju odbił się mocniej niż się tego spodziewano. Wzrósł on w marcu o 18,7 proc. rdr, po spadku poprzednio o 20,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się wzrostu o 14,9 proc.

Słabsze od oczekiwań okazały się natomiast dane z gospodarki amerykańskiej. Poniżej prognoz były zarówno ceny produkcji, jak i sprzedaż detaliczna w marcu.

Akcje JP Morgan Chase rosły po publikacji wyników za I kwartał, w którym bank wypracował 1,35 dolara zysku na akcję. W ujęciu skorygowanym, porównywalnym z konsensusem 1,25 USD zysku na akcję, wynik spółki wyniósł 1,41 dolara na akcję. Bank zapowiedział także, że planuje wydać 1,9 mld dolarów na skup akcji własnych.

JP Morgan jako pierwszy duży bank w USA opublikował wyniki kwartalne. Bank of America, Wells Fargo i Citigroup, które zaplanowały publikację raportów w tym tygodniu, również idą w górę.

Na rynku walutowym dolar umacnia się do jena o 0,7 proc., a do euro o 0,9 proc.

Ceny ropy, po danych o zapasach paliw w USA, odrobiły wcześniejsze spadki. Baryłka Brent jest wyceniana w pobliżu poziomu 44,7 dolarów po wzroście o 0,1 proc. WTI tanieje o 0,1 proc. do 42,1 dolara za baryłkę.

Bardzo mocnymi zwyżkami zakończyła się środowa sesja na giełdach europejskich. Niemiecki DAX poszedł w górę o 2,71 proc., brytyjski FTSE 100 zyskał 1,93 proc., a francuski CAC 40 wzrósł o 3,32 proc.

SPRZEDAŻ DETALICZNA W USA SŁABSZA OD OCZEKIWAŃ

Sprzedaż detaliczna w USA w marcu spadła o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca, analitycy spodziewali się wzrostu o 0,1 proc. mdm.

Sprzedaż detaliczna, z wykluczeniem sprzedaży aut w marcu wzrosła o 0,2 proc. mdm, tutaj analitycy spodziewali się wzrostu o 0,4 proc. mdm.

W górę został zrewidowany odczyt za luty. Sprzedaż detaliczna w USA pozostała wtedy bez zmian mdm po korekcie, wobec spadku o 0,1 proc. przed korektą. Sprzedaż detaliczna z wykluczeniem sprzedaży aut w lutym również nie zmieniła się mdm. po korekcie, wobec spadku o 0,1 proc. przed korektą.

CENY PRODUKCJI W USA W DÓŁ

Ceny produkcji sprzedanej przemysłu PPI w USA spadły w marcu o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca. Po odliczeniu cen żywności i energii, indeks PPI spadł o 0,1 mdm. Analitycy z Wall Street spodziewali się, że PPI wzrośnie o 0,2 proc. mdm, po odliczeniu cen żywności i energii oczekiwali wzrostu o 0,1 proc.

Rok do roku wskaźnik PPI w marcu spadł o 0,1 proc., a po odliczeniu cen żywności i energii wzrósł o 1,0 proc. Tu analitycy spodziewali się odpowiednio wzrostu o 0,3 proc. i wzrostu o 1,3 proc.

DOBRE DANE Z CHIŃSKIEJ GOSPODARKI

W Chinach eksport odbił się mocniej niż się tego spodziewano. Eksport wzrósł w marcu o 18,7 proc. rdr, po spadku poprzednio o 20,6 proc. (w juanach). Analitycy spodziewali się wzrostu o 14,9 proc.

W dolarach eksport rdr wzrósł w marcu o 11,5 proc., po spadku w lutym o 25,4 proc. i oczekiwanych przez analityków +10,0 proc. To najmocniejszy wzrost eksportu od roku.

W juanach nadwyżka w handlu Chin wyniosła w marcu 194,60 mld wobec nadwyżki poprzednio 209,50 mld i oczekiwanych przez analityków 203,65 mld juanów.

W dolarach USA nadwyżka wyniosła zaś w marcu 29,86 mld USD wobec nadwyżki 32,59 mld USD i spodziewanych przez analityków 34,95 mld USD. To najniższa nadwyżka od roku.

Dane o eksporcie Chin sygnalizują odbicie w gospodarce. Teraz gracze rynkowi czekają na wyliczenie PKB w Chinach w I kwartale, które zostanie opublikowane w piątek. Tu analitycy spodziewają się wzrostu PKB o 6,7 proc.

INDEKS MBA MOCNO W GÓRĘ

W USA zanotowano mocny wzrost indeksu wniosków o kredyt hipoteczny MBA. Indeks wyrównany sezonowo zwyżkował w tygodniu zakończonym 8 kwietnia o 10,0 proc. - podało w komunikacie Stowarzyszenie Banków Hipotecznych (MBA). Tydzień wcześniej wskaźnik wzrósł o 2,7 proc.

JP MORGAN ROŚNIE PO WYNIKACH

Akcje JP Morgan Chase rosną po publikacji wyników za I kwartał, w którym bank wypracował 1,35 dolara zysku na akcję. W ujęciu skorygowanym, porównywalnym z konsensusem 1,25 USD zysku na akcję, wynik spółki wyniósł 1,41 dolara na akcję. Bank zapowiedział także, że planuje wydać 1,9 mld dolarów na skup akcji własnych.

JP Morgan jako pierwszy duży bank w USA opublikował wyniki kwartalne. Bank of America, Wells Fargo i Citigroup, które zaplanowały publikację raportów w tym tygodniu, również idą w górę.

ZAPASY ROPY W USA WZROSŁY

Amerykański Departament Energii poinformował, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły w ubiegłym tygodniu o 6,63 mln baryłek, czyli 1,3 proc., do 536,53 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, wzrosły o 0,51 mln baryłek, czyli 0,3 proc. do 163,49 mln baryłek. DoE podał też, że zapasy benzyny spadły w tym czasie o 4,24 mln baryłek, czyli o 1,7 proc., do 239,76 mln baryłek.

Najwięksi producenci ropy z OPEC i spoza kartelu spotkają się 17 kwietnia w Dosze, stolicy Kataru, w sprawie ewentualnego zamrożenia dostaw surowca. Sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że jest nadzieja na osiągnięcie porozumienia w kwestii zamrożenia dostaw ropy, pomimo negatywnego stanowiska Iranu w tej sprawie.

PEABODY ENERGY BANKRUTUJE

Amerykański gigant Peabody Energy, największa na świecie prywatna firma z sektora węglowego, złożył wniosek o upadłość. Długi korporacji, o których restrukturyzację się chce ubiegać, sięgają ponad 10 mld dolarów. (PAP)