Tusk towarzyszy kanclerz Niemiec Angeli Merkel podczas wizyty w Turcji poświęconej rozwiązywaniu kryzysu uchodźców.

"Nikt nie ma prawa pouczać Turcji w sprawie tego, co powinna zrobić" - oświadczył Tusk na wspólnej z Davutoglu konferencji prasowej w Gaziantepie.

Davutoglu: Turcja wypełniła zobowiązania w umowie z UE o uchodźcach

Premier Turcji Ahmet Davutoglu powiedział w sobotę, że Turcja wypełniła wszystkie zobowiązania w umowie z UE ws. uchodźców; zaprzeczył, by Syryjczycy byli odsyłani z Turcji wbrew swej woli do wstrząsanego wojną kraju.

Davutoglu oświadczył, że porozumienie z UE o readmisji migrantów nie zostanie zrealizowane bez liberalizacji wizowej dla obywateli Turcji.

Na konferencji prasowej wspólnej z przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem i kanclerz Niemiec Angelą Merkel premier Turcji podkreślił, że liberalizacja wizowa jest żywotnie ważna i że wierzy, iż UE podejmie stosowne kroki, by sfinalizować umowę.

Merkel za utworzeniem stref bezpieczeństwa przy granicy z Turcją

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę, że naciska na utworzenie w Syrii przy granicy z Turcją stref bezpieczeństwa, gdzie uchodźcy mogliby znaleźć schronienie. Merkel mówiła o tym na konferencji prasowej z przedstawicielami UE i Turcji.

"Apeluję o utworzenie stref, gdzie zawieszenie broni jest szczególnie egzekwowane i gdzie można zagwarantować znaczny stopień bezpieczeństwa" - oświadczyła kanclerz Niemiec na konferencji prasowej w Gaziantep.

Merkel wraz z przewodniczący Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem, wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem i w towarzystwie szefa tureckiego rządu Ahmeta Davutoglu odwiedziła w sobotę w Gaziantep na południowym wschodzie Turcji obóz dla uchodźców z Syrii.

>>> Czytaj też: Dlaczego najsilniejszy gospodarczo kraj w UE boi się umowy TTIP?