Dow Jones Industrial na koniec dnia stracił 0,11 proc. i wyniósł 17.985,19 pkt.

S&P 500 spadł o 0,17 proc. i wyniósł 2.115,48 pkt.

Nasdaq Comp. zniżkował o 0,32 proc. do 4.958,62 pkt.

"Nie sądzę, żeby spadki kursów akcji były czymkolwiek więcej niż częściową realizacją zysków" - powiedział Robert Pavlik, główny strateg rynkowy z Boston Private Wealth.

Spadki na amerykańskiej giełdzie następują po dobrym dla niej okresie. S&P 500 zyskiwał wcześniej w tym tygodniu, a w środę przekroczył poziom 2.119 pkt. po raz pierwszy od lipca ubiegłego roku. Środowe zamknięcie indeksu było już tylko 0,6 proc. poniżej historycznego rekordu ustanowionego przez S&P 500 w maju ubiegłego roku

Wzrosty na Wall Street w ostatnim czasie to efekt oczekiwań, że Rezerwa Federalna nie podniesie stóp procentowych na najbliższych posiedzeniach. Rynek w tym przekonaniu utwierdziło gołębie wystąpienie prezes Fed Janet Yellen wcześniej w tym tygodniu oraz słabsze od oczekiwań dane z amerykańskiego rynku pracy za maj, opublikowane w ubiegłym tygodniu.

Z notowań kontraktów na stopę Fed wynika, że prawdopodobieństwo podwyżek stóp na czerwcowym posiedzeniu w ocenie rynku spadło już do zera. Prawdopodobieństwo podwyżki w lipcu wyceniane jest na 18 proc. Na ponad 50 proc. prawdopodobieństwo podwyżki rynek wycenia dopiero w grudniu.

"Ropa stabilizująca się w okolicach 50 USD jest naprawdę dobrym znakiem dla rynków. To pomaga stabilizować rynki wschodzącej" - powiedział Jeff Kravetz z Private Client Reserve z U.S.Bank.

Słabą sesję notowały w czwartek europejskie akcje. Niemiecki indeks DAX poszedł w dół 1,25 proc., brytyjski FTSE stracił 1,10 proc., a francuski CAC 40 zniżkował o 0,97 proc.

Europejskim akcjom szkodzi ostatnie osłabienie się dolara, który w ten sposób reaguje na oczekiwania braku podwyżek stóp procentowych w USA. Euro w tym tygodniu znalazło się na najmocniejszym poziomie w stosunku do dolara od pięciu tygodniu.

Silna wspólna europejska waluta to zła informacja dla europejskich korporacji, z których wiele czepie swoje przychody z zagranicy. Silne euro oznacza, że europejskie produkty będą droższe dla odbiorców spoza unii walutowej.

Taniała w czwartek ropa naftowa. Brent spada o 1,1 proc. do 51,7 dolarów za baryłkę. Inwestorzy sprzedają surowiec po wcześniejszych silnych wzrostach, w środę ceny ropy przekroczyły poziom 52 dolarów za baryłkę, po raz pierwszy od 10 miesięcy.

Spadają rentowności zachodnich obligacji. Rentowność 10-letnich obligacji Niemiec sięgnęła w trakcie handlu 0,026 proc. i jest najniższa w historii. W dół szły również rentowności amerykańskich obligacji - w przypadku 10-letnich papierów znajdują się one w pobliżu poziomu 1,67 proc. i są bliskie swoim najniższym poziomom w tym roku.

DRAGHI APELUJE O REFORMY

Prezes Europejskiego Banku Centralnego Mario Draghi ostrzegł w trakcie przemówienia na sympozjum gospodarczym w Brukseli przed opóźnianiem wprowadzania reform strukturalnych w strefie euro, ponieważ ich brak może mieć długotrwały negatywny efekt na potencjał europejskiej gospodarki. Draghi podkreślił również, iż z tego powodu EBC nie może dopuścić do zbyt długiego okresu, w którym inflacja w strefie euro pozostawać będzie poniżej celu inflacyjnego.

EBC SKUPUJE OBLIGACJE KORPORACYJNE

W ramach programu luzowania ilościowego EBC rozpoczął w środę skup obligacji korporacyjnych. Z nieoficjalnych informacji agencji Bloomberg wynika, że w czwartek EBC skupował z rynku między innymi papiery emitowane przez koncern motoryzacyjny Volkswagen jak również producenta opon firmę Continental oraz francuski telekom Orange.

MNIEJSZY OD OCZEKIWAŃ WZROST CPI W CHINACH, MNIEJ NIŻ ZAKŁADANO SPADŁ PPI

Ceny konsumpcyjne w Chinach wzrosły w maju o 2,0 proc. rdr. Rynek spodziewał się wzrostu o 2,2 proc. wobec wzrostu o 2,3 proc. w kwietniu. Za to ceny producenta PPI spadły w maju rdr o 2,8 proc., po spadku w kwietniu o 3,4 proc. Analitycy spodziewali się spadku PPI w V o 3,2 proc. Spadek PPI trwa już od rekordowych 51 miesięcy.

EKSPORT NIEMIEC W KWIETNIU BEZ ZMIAN, A OCZEKIWANO SPADKU O 0,8 PROC.

Eksport Niemiec pozostał bez zmian w kwietniu mdm, po uwzględnieniu dni roboczych i zmian sezonowych, po wzroście miesiąc wcześniej o 1,9 proc. Rynek spodziewał się spadku o 0,8 proc. Import mdm spadł o 0,2 proc., po spadku miesiąc wcześniej o 2,3 proc. Tu oczekiwano wzrostu o 1,3 proc.

ZAPASY HURTOWNIKÓW W USA W KWIETNIU W GÓRĘ O 0,6 PROC.

Zapasy amerykańskich hurtowników w kwietniu wzrosły o 0,6 proc., w ujęciu miesiąc do miesiąca. Analitycy spodziewali się wzrostu zapasów w kwietniu o 0,1 proc. W poprzednim miesiącu zapasy wzrosły o 0,2 proc. po korekcie mdm wobec wzrostu o 0,1 proc. przed korektą.

LICZBA NOWYCH BEZROBOTNYCH W USA SPADŁA O 4 TYS.

Liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu w USA spadła do 264 tys. z 268 tys. tydzień wcześniej - poinformował Departament Pracy USA. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 270 tys. Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku wyniosła 2,095 mln w tygodniu, który skończył się 28 maja - podał Departament Pracy. Tutaj analitycy spodziewali się 2,171 mln osób.

SOROS DOKONAŁ NIEDŹWIEDZICH INWESTYCJI

Miliarder i znany inwestor George Soros po okresie przerwy powrócił na rynek i dokonał serii niedźwiedzich inwestycji – poinformował the Wall Street Journal powołując się na anonimowe źródła. Soros Fund Management, którego aktywa sięgają 30 miliardów dolarów zmniejszył zaangażowanie w akcje natomiast zwiększył w złoto oraz jego producentów, ponieważ obawia się dalszego spowolnienia wzrostu w światowej gospodarce – podaje the Wall Street Journal. (PAP)