Po zakończeniu głosowania w Wielkiej Brytanii oraz publikacji wyników sondażu sugerującego zwycięstwo w referendum zwolenników pozostania kraju w Unii Europejskiej rosną kontrakty na indeks S&P 500. Umacnia się funt i euro Na wartości traci jen i oraz frank szwajcarski.

O godzinie 23.00 czasu polskiego w Wielkiej Brytanii zakończyło się głosowanie w sprawie przyszłości Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej. Z sondażu pracowni YouGov wynika, że zwyciężyli w nim zwolennicy pozostania kraju w Unii Europejskiej.

W reakcji na pierwsze sondażowe wyniki umocniła się brytyjska waluta. Kurs GBP/USD zbliżył się do poziomu 1,5. Oznacza to, że brytyjska waluta jest najsilniejsza wobec dolara od grudnia ubiegłego roku.

Wcześniej w czwartek funt umacniał się wobec innych światowych walut w oczekiwaniu na wyniki referendum.

Po zakończeniu głosowania w wielkiej Brytanii do najsilniejszego poziomu w stosunku do dolara od sześciu tygodniu umocniło się euro. Kurs EUR/USD wzrósł w pobliże poziomu 1,142.

Osłabiły się natomiast japoński jen oraz szwajcarski frank, a wiec waluty które tradycyjnie uważane są za tzw. „bezpieczne przystanie”. Zyskują one w okresie dużej niepewności na rynkach, natomiast trąca na wartości gdy niepewność spada.

Rosną kontrakty na amerykańskie indeksy giełdowe. Kontrakt na S&P 500 rośnie o 0,5 proc. Na zakończenie czwartkowej sesji w oczekiwaniu na wyniki referendum benchmarkowy indeks amerykańskich giełd zyskał 1,3 proc.

Kontrakty terminowe sugerują również wzrostową sesję w Azji. Kontrakt na japoński indeks Nikkei rośnie o 1,6 proc. Kontrakt na indeks Hang Seng, giełdy w Hong Kongu zyskuje 1 proc.

W sondażu pracowni YouGov na zlecenie "Sky News", przeprowadzonym w dniu referendum przewagę 4 pkt. proc. mieli zwolennicy pozostania Wlk. Brytanii w UE. Głosy rozłożyły się następująco: 52 proc. ankietowanych było za pozostaniem UK w UE, a 48 proc. za Brexitem.

Sondaż YouGov nie jest badaniem typu "exit-poll". W trakcie referendum nie przeprowadzono badań "exit-poll" na potrzeby ich publikacji w mediach. Prawo Wielkiej Brytanii zakazuje publikowania wyników badań "exit-poll" w trakcie trwania głosowania, jednak zezwala na publikowanie sondaży przeprowadzonych przed dniem głosowania.

Z innego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Ipsos Mori w dniu głosowania, ale nie będącym badaniem typu "exit-poll" wynika, że zwolennicy pozostania w UE uzyskali 54 proc. głosów, a stronnicy Brexitu 46 proc

>>> Czytaj też: Brexitu nie będzie? Opublikowano wyniki sondażu dla SkyNews