statystyki

Ukraina: Zatrzymano sześciu domniemanych członków IS

11 sierpnia 2016, 21:47 | Aktualizacja: 11.08.2016, 22:47
Źródło:PAP
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) podała w czwartek, że w Charkowie zatrzymano czterech domniemanych członków dżihadystycznego Państwa Islamskiego; dwóch z nich już wydalono z kraju. Kolejnych dwóch podejrzanych o związki z IS zatrzymano w Dniprze i Kijowie.

Reklama

Reklama

W komunikacie SBU podała, że w Charkowie (wschód Ukrainy) odkryto lokal wykorzystywany przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS) zatrzymujących się na Ukrainie w czasie podróży do Iraku i Syrii. W toku operacji zatrzymano w tym mieście czterech mężczyzn pochodzących z państw Azji Środkowej. Dwóch z nich już wydalono z kraju; dwóch pozostałych czeka na decyzję wymiaru sprawiedliwości.

Jednocześnie SBU poinformowała, że w leżącym również na wschodzie Ukrainy Dniprze zatrzymano mężczyznę "pochodzącego z jednej z dawnych republik sowieckich, poszukiwanego przez Interpol". Według ukraińskich służb "był on bezpośrednio zamieszany w rekrutowanie i transport zwolenników IS jadących z Azji Środkowej w kierunku Syrii; mężczyzna dostarczał im pieniądze, organizował lokum i dokumenty konieczne do podróży".

Kolejnego domniemanego członka IS zatrzymano w okolicach Kijowa. Jest on podejrzany o "uczestniczenie w roku 2014 i 2015 w ćwiczeniach na terenie obozów w Syrii i udział w działalności militarnej IS w Syrii i Iraku" - czytamy w komunikacie SBU.

Nie podano, kiedy dokładnie dokonano zatrzymań.

Jak zauważa AFP, od początku roku władze Ukrainy informowały o dziesiątkach zatrzymań lub deportacji zwolenników IS. Według rosyjskich służb bezpieczeństwa do dżihadystów z IS w Iraku i Syrii dołączyło prawie 7 tys. obywateli byłych państw Związku Radzieckiego. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze