statystyki

Komisarz w Warszawie już tylko kwestią czasu

24 sierpnia 2016, 08:48 | Aktualizacja: 24.08.2016, 08:49
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Sprawa reprywatyzacji może ostatecznie pogrążyć władze stolicy. Przedstawiciele PiS otwarcie już mówią o wprowadzeniu zarządu komisarycznego.

Reklama

Reklama

Nie przedterminowe wybory, podział województwa mazowieckiego na Warszawę i resztę regionu czy nowelizacja ustawy o ustroju miasta stołecznego. To afera reprywatyzacyjna może się okazać gwoździem do trumny Hanny Gronkiewicz-Waltz i jej ekipy, a dla Prawa i Sprawiedliwości – sposobem na przejęcie władzy w mieście. O ile dotąd politycy partii Jarosława Kaczyńskiego dość wstrzemięźliwie wypowiadali się w kwestii wprowadzenia w mieście komisarza, o tyle teraz mówią o tym już zupełnie otwarcie.

Wzmożona dyskusja o patologiach wokół niejasnych zwrotów cennych warszawskich działek, w tym słynnej Chmielnej 70 przy Pałacu Kultury i Nauki, trwa od kilku dni. Procesy reprywatyzacyjne i działania urzędników ratusza sprawdza Centralne Biuro Antykorupcyjne, a sprawą interesuje się prokuratura. Z przekazanych w poniedziałek informacji wynika, że dziewięć postępowań w sprawie nieruchomości warszawskich przekazano Prokuraturze Regionalnej we Wrocławiu, a jedno prowadzi Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

Politycy PiS już zacierają ręce. W rozmowach z nami nie ukrywają, że cała sytuacja to woda na ich młyn. – O nieprawidłowościach wokół reprywatyzacji mówi się od dłuższego czasu, choć jeszcze nigdy nie było aż takiej wrzawy wokół tego tematu. Być może jest to pokłosie kontroli wszczętej przez CBA w ratuszu – zastanawia się poseł Grzegorz Woźniak (PiS), wiceprzewodniczący sejmowej komisji samorządowej.

Pytany przez nas, jak sprawa może zakończyć się dla władz miasta, odpowiada wprost: – Jeżeli są wszczęte postępowania, a media co rusz ukazują kolejne budzące wątpliwości fakty, to znaczy, że coś jest na rzeczy i ktoś powinien ponieść konsekwencje polityczne i być może karne. Jeżeli będą twarde dowody na winę ratusza, nie będzie innego wyboru, jak wprowadzić w Warszawie komisarza. Nie możemy pozwolić, by stolicą kraju rządziły władze, które potencjalnie mogą być zamieszane w sprawy korupcyjne – mówi poseł Woźniak.

Wtóruje mu partyjny kolega, warszawski poseł Paweł Lisiecki. – Póki CBA nie zakończyło kontroli, trudno mówić o tym, czy komisarz będzie potrzebny. Oczywiście, jeśli władze Warszawy dopuściły się przestępstw czy zaniedbań, w rękach pani premier jest instrument w postaci wprowadzenia komisarza – stwierdza.

Podobne sygnały płyną z otoczenia premier Beaty Szydło. Na antenie TVP Info szefowa kancelarii premiera Beata Kempa oznajmiła, że Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna podać się do dymisji. Przyznała też, że w PiS trwa dyskusja o wprowadzeniu komisarza. – Jeśli są tego typu informacje [o nieprawidłowościach przy reprywatyzacji – red.], decyzje powinny być jednoznaczne – oceniła.

Podobne dyskusje trwają także na szczeblu lokalnym. W rozmowie z DGP stołeczny radny Dariusz Figura (PiS) sugeruje, że wprowadzeniu do ratusza komisarza sprzyjają nie tylko okoliczności związane z aferą reprywatyzacyjną, ale także czas, w jakim ta okazja się nadarza. Zgodnie z art. 97 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym w razie „nierokującego nadziei na szybką poprawę i przedłużającego się braku skutecznos´ci w wykonywaniu zadan´ publicznych przez organy gminy” premier Beata Szydło mogłaby zawiesic´ obecne władze stolicy i ustanowic´ zarząd komisaryczny na okres do dwóch lat (nie dłużej jednak niż do wyboru rady oraz wójta na kolejną kadencję). Czyli de facto „dociągnąć” w ten sposób do regularnych wyborów w 2018 r. – Jeżeli udowodniony zostanie więcej niż jeden przypadek i postawione zostaną zarzuty, istnieje możliwość wprowadzenia komisarza, a wręcz może stać się to nieuniknione – wskazuje radny Figura.

Do tej pory wśród politologów dominowały komentarze, że takie działanie ze strony PiS, bez wyraźnych powodów (jedynie politycznych), mogłoby się spotkać z negatywnym odbiorem warszawskich wyborców, co zemściłoby się na partii w kolejnym głosowaniu samorządowym. Teraz sytuacja jest inna. – Każdy wolałby wygrać wybory w regularnej walce wyborczej. Ale jeżeli władze Warszawy złamały prawo, pani premier, niezależnie od jakiejkolwiek narracji, nie ma zwyczajnie wyjścia i musi wprowadzić komisarza. To jest istota tego rozwiązania w takich przypadkach i nie można dywagować, czy się to komuś podoba, czy nie – tłumaczy poseł Lisiecki.

Jak zamiary Prawa i Sprawiedliwości komentują władze stolicy? – Nie wyobrażam sobie, by ktoś próbował przekreślić demokratyczny wybór warszawiaków – stwierdza wiceprezydent miasta Jarosław Jóźwiak. Jego zdaniem PiS dotąd niewiele robił w kwestii rozwiązania prawnych zawiłości wokół spraw reprywatyzacyjnych, a teraz próbuje wykorzystać okazję od atakowania politycznych oponentów. – Przypomnę, że to poseł Suski perorował przeciwko małej ustawie reprywatyzacyjnej, a cała partia PiS wstrzymała się od głosu podczas głosowania nad ustawą w Sejmie – mówi Jóźwiak. Zapewnia jednocześnie, że władze stolicy same zgłaszały wcześniej sprawę do prokuratury i oczekują rzetelnego śledztwa w tej sprawie. – Mam nadzieję, że pisowska prokuratura będzie w stanie rzetelnie i obiektywnie to zbadać – kwituje wiceprezydent. ⒸⓅ


Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

 • Qwertyk(2016-08-24 09:23) Odpowiedz 446

  Reprywatyzacja musi zostać wyjaśniona. Winne osoby - urzędnicy ratusza (głównie Biuro Gospodarowania Nieruchomościami), prawnicy tworzący te wszystkie wskrzeszone spółki przedwojenne, lewe papier własnościowe i paserzy powinni zostać ukarani karą bezwzględnego więzienia i zabraniem zreprywatyzowanego majątku. Nie można się uwłaszczać kosztem nas, uczciwych podatników, mieszkańców Polski. To nie jest sprawa polityczna, tylko sprawa wydolności państwa i przede wszystkim "jest wina, jest kara". Nikt i nic nie może być bezkarne, koniec ze świętymi krowami.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • Otto(2016-08-24 12:05) Odpowiedz 3711

  Teraz cos bredza o demokratycznym wyborze warszawiakow? A jak bylo najwieksze swieto demokracji, czyli referendum, to namawiali do nieuczestniczenia... hipokryci! No i niech nie opowiadaja ze warszawiacy na nich glosowali, bo zaden rodowity warszawiak nie oddalby glosu na tych POlszewikow. Sloje na nich glosuja, bo nie maja swojego rozumu

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Towarzysz_Lenina(2016-08-24 09:10) Odpowiedz 29100

  Pisuary zrobią wszystko, aby zniszczyć Warszawę. Biedna jest Polska i na zawsze biedną i poniżaną pozostanie - zgodnie z bolszewickimi celami.

  Pokaż odpowiedzi (2)
 • obe(2016-08-24 10:40) Odpowiedz 288

  Wkrótce w Warszawie nastąpią zmiany i wielu naszych panów i władców zarządzających miastem jak udzielnym księstwem odklei się od stołków do których przez ostatnie lata przyrośli. Niestety zapewne na ich miejsce przyjdą inni równie niekompetentni, ale przynajmniej skończy się brylowanie w mediach i bezczelna pogarda wobec uczciwych obywateli i przedsiębiorców.

  Pokaż odpowiedzi (1)
 • Arte(2016-08-24 10:33) Odpowiedz 2257

  PiS łamie notorycznie konstytucję, czyli prawo najwyższe. I jeszcze chamsko wmawia nam, że jest inaczej. Niech dają dobry przykład i zrezygnują z władzy. Ale nie, trzeba stołków się trzymać, czym tylko się da. A usuwać innych z byle powodu (chociaż ten w Warszawie akurat może nie jest "byle powodem" ale chodzi mi o np. stadninę w Janowie).

 • Piotr34(2016-08-24 20:01) Odpowiedz 164

  Upsss-kolejnych odrywaja od koryta.A wystarczylo mniej krasc.

 • Cliq(2016-08-25 00:33) Odpowiedz 21

  Cos mi sie zdaje, ze ta wojna to najpierw bedzie w Polsce a dopiero potem w Niemczech.

 • b2(2016-08-25 12:32) Odpowiedz 14

  Cieszcie się już teraz warszawiaki. Będziecie mieć apele smoleńskie co rana na pobudkę i pomniki LK na każdym rogu.

 • janek(2016-08-25 11:33) Odpowiedz 00

  PiS chciał przejąć władzę w Warszawie no i dopięli swego.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze