"Na dziś wydaje się, że właściwe jest lokowanie kapitału nadwyżkowego w pokrewnych sektorach. Nie wykluczam, że na przestrzeni paru lat, kiedy stwierdzimy, że ta inwestycja i ten sektora da nam oczekiwanie zwroty, to za kilak lat grupa będzie podejmować odpowiednie decyzje właścicielskie. To będzie zależało od tego, jak sektor bankowy będzie się rozwija" - powiedział Krupiński podczas konferencji prasowej.

"Analizowaliśmy akwizycje poza Polską, ale jeśli mamy możliwość inwestycji w polski sektora bankowy, gdzie możemy zrealizować spore zyski, uważamy, że potencjalnie lepsze zwroty mogą dawać transakcje w sektorze bankowym, niż kupowanie spółek za granicą" - podkreślił.

Krupiński wskazał, że obecność PZU w sektorze bankowym jest wynikiem wcześniejszego zaangażowania w Alior Bank, a uzyskanie silnej pozycji w tym sektorze wiąże się z uzyskaniem odpowiedniej skali.

"To nie jest cel o charakterze aspiracyjnym. Uważamy, że jest to najlepszy sposób spożytkowania kapitału nadwyżkowego, który jest w grupie" - powiedział prezes.

Podkreślił, że grupa nie tworzy modelu bancassurance, uważa, że są spore synergie kosztowe i w zakresie innowacyjności z Alior Bankiem. Nie zakłada też mocniejszej integracji operacyjnej. "To jest inwestycja - jest moment rynkowy, w którym można uzyskać dobre miejsce w sektorze i na tym zarobić" - podsumował.

PZU podało dziś w nowej strategii, że ze względu na potencjał generowania zysku w sektorze bankowym, celem Grupy PZU jest zbudowanie grupy bankowej  mieszczącej się w pierwszej piątce banków w Polsce.

PZU chce mieć aktywa bankowe wysokości minimum 140 mld zł w 2020 roku.

"Teoretycznie mamy kapitał nadwyżkowy do wydania i możliwość emisji długu podporządkowanego. My do wszystkich akwizycji podchodzimy w sposób bardzo oportunistyczny, wyważony. Chcemy utrzymać Solvency II na poziomie co najmniej 200%. Możemy rozważyć też emisję długu podporządkowanego na potrzeby akwizycji. Wszystko, co będzie spożytkowane na inicjatywy wzrostowe, jest wynikiem tego, że chcemy utrzymywać wysoką rentowność" - powiedział prezes.

Dodał, że PZU zakłada, iż w przypadku niewykorzystania kapitału będzie go zwracać akcjonariuszom.

Obecnie PZU ma ok. 25,26% akcji Alior Banku, który - po niedawnym przejęciu Meritum Banku - pracuje obecnie nad przejęciem Banku BPH.

Grupa kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest jedną z największych instytucji finansowych w Polsce, a także Europie Środkowo-Wschodniej. Oprócz działalności ubezpieczeniowej Grupa PZU prowadzi także działalność w zakresie zarządzania otwartym funduszem emerytalnym, funduszami inwestycyjnymi i programami oszczędnościowymi. Spółka jest notowana na GPW od 2010 r.