statystyki

Po co mówić o rewolucjach, których nie będzie [OPINIA]

12 września 2016, 08:10 | Aktualizacja: 12.09.2016, 13:53
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

W gazecie jest tylko jedna nudniejsza rzecz niż słaby felieton. To relacje z forów ekonomicznych, takich jak Davos czy Krynica, na których biznes spotyka się, pod płaszczykiem dyskusji o wielkich problemach współczesnego świata, by napić się wina i uprawiać tzw. networking. Wszystko, co najciekawsze, dzieje się tam wieczorem, poza kulisami, a w gazetach dostajemy tylko oficjalne deklaracje prezesów dużych firm i polityków na tzw. ważne tematy.

Reklama

Reklama

Ignacy Morawski

Ignacy Morawski

źródło: Materiały Prasowe / mat. prasowe

Czytam jednak pobieżnie te relacje, bo dają one szybki wgląd w to, co w danym momencie mówi się na salonach. Jedna rzecz, która mnie szczególnie dziwi, to jak mało miejsca poświęca się tam przyszłości. Tak – przyszłości. Biznes powinien patrzyć w przyszłość, a nie patrzy – przynajmniej oficjalnie. Główne tematy dyskusji to trendy, które przez ostatni rok dominowały w debacie ekonomicznej, a nie próba zidentyfikowania takich, które mogą być istotne w przyszłości. Tymczasem historia uczy, że duża część problemów, którymi zajmujemy się dziś, jutro może być nieistotna.

Dobry przykład to temat przemysłu 4.0 lub czwartej rewolucji przemysłowej, który pojawił się zarówno w Davos, jak i Krynicy. W Davos był nawet jednym z tematów przewodnich. Zjawisko polega na tym, że przemysł w coraz większym stopniu będzie się opierał na robotach i systemach IT, co zmusza firmy do przystosowania swoich operacji i strategii. Eksperci, konsultanci i media nadają temu zjawisku rewolucyjny charakter, nakręcając wśród firmy popyt na wiedzę. Ale czy rzeczywiście jest to temat istotny? Niedawno amerykański magazyn „Slate” przywołał wszystkie momenty z ostatnich 50 lat, kiedy mówiono o czwartej rewolucji przemysłowej. Dyskutowano o niej już w latach 40. XX w. w kontekście powstawania energii atomowej, później w latach 50. w związku z elektroniką, w latach 60. i 70. z perspektywy komputerów, a w latach 80. – informacji. Zmiany, które obserwujemy dziś, na pewno są bardzo istotne, wiele z nich ma ogromne znaczenie dla modeli biznesowych firm, ale jest wielce prawdopodobne, że nadawanie im znamion rewolucji to odgrzewanie starych kotletów dla celów marketingu. Nie będzie czwartej rewolucji przemysłowej, ona już była. Będzie coś innego. Ale co? Chętnie posłuchałbym hipotez.

>>> Treść całej opinii można znaleźć na stronie DGP oraz tutaj.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

Reklama

Reklama

  • kb2b(2016-09-12 09:49) Odpowiedz 22

    Cytat: " Z kolei M (() rawiecki musi szybko udowodnić, że nakreślony przez niego plan rozwoju kraju, z którym K **czyński wiąże ogromne nadzieje, nie jest tylko strategią na papierze. Prezes PiS chce zobaczyć w końcu realne osiągnięcia wicepremiera odpowiedzialnego za gospodarkę, którego jedynym obecnie sukcesem jest bycie gwarantem w oczach agencji ratingowych dla polityki gospodarczej obecnego rządu." Ten powyższy tekst jest prostą spekułą i man (_) pul () cją. Jednak można go wykorzystać do jednej prostej oceny PIS.... Ta " organizacja" jak na zd () gener () waną politykę przystało zaczyna kierować się dobrem partyjnym a niekoniecznie dobrem i przyszłością Polski i narodu Polskiego.... Jeżeli to okaże się prawdą to choć jestem zwolennikiem rządów PIS to sam wystąpię przeciwko nim i w środowisku wokół siebie, na które mam pewien wpływ będę zwalczał to ugrupowanie... Jedną z pierwszych oznak że PIS przestaje sobie radzić są ukłony wobec post k () muny a dokładnie twardych k * () mun (* stów...Kilka dni temu na kluczowe stanowisko w Alior Banku należącym do wpływów PZU ze Skarbu Państwa został Ol & jnicz () k z SLD i to nie jakiś szeregowy pracownik tej organizacji ale były szef ten czerw ()) ^ nej zar () zy....To oznacza że PIS nie chce przyjąć postawy jak wiele istnień w świecie zwierząt. Aby wydać dobry owoc i nowe dobre pokolenie , organizm matki musi obumrzeć aby powstało nowe życie... Czyli należy przeprowadzić tak dobre i mocne reformy po których PIS straci poparcie wyborców ale spowodują one że Polski nie zboczy już nigdy z obranej ścieżki umocnienia, bezpieczeństwa Wolności Narodu i niezależności naszego kraju w przyszłości na arenie międzynarodowej... Nie można zjeść ciastka i mieć ciastko....Panie K % czyński... Dajemy Panu jeszcze tylko kilka miesięcy.... Po tym czasie zabawa się skończy.... I proszę pamiętać...!!! To nie M$% rawiecki zarabia na podatki i decyduje czy jest wzrost gospodarczy. To my obywatele o tym zdecydujemy jeżeli będziemy pewni że Polska zmierza w dobrym kierunku.... Jeżeli stworzył Pan tą partie po to tylko aby mieć sławę i profity to jest to Twój błąd mały człowieku....

    Pokaż odpowiedzi (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze