Podczas konferencji prasowej w czwartek w Gdańsku członek zarządu Ryanair ds. regulacyjnych i prawnych, Juliusz Komorek poinformował, że przewoźnik uruchamia nową trasę z Gdańska do Vaxjo Smaland w południowej Szwecji. Połączenie zacznie funkcjonować w letnim rozkładzie lotów (od ostatniej soboty marca 2017 r.). Trasa będzie obsługiwana w czwartek i w niedzielę.

Podał, że nowo uruchamiane połączenia z Gdańska do Belfastu, Mediolanu Bergamo, Newcastle, które będą realizowane z Gdańska od ostatniej soboty października br. (sezonu zimowego), ze względu na duże zainteresowanie podróżnych, zostaną utrzymane też w przyszłorocznym sezonie letnim. Trasa do Oslo Rygge, ze względu na zamknięcie tego lotniska, od listopada zostanie przeniesiona do Oslo Torp i będzie obsługiwana sześć razy tygodniowo.

Od 4 października samoloty Ryanair z Gdańska do Warszawy będą kończyły i rozpoczynały lot na lotnisku Chopina, a nie jak dotychczas w Modlinie. „Od tego dnia trasa będzie obsługiwana też trzy razy dziennie, czyli będziemy oferowali prawie 400 tys. miejsc rocznie na trasie z Gdańska do lotniska Chopina” – podał Komorek. Ocenił, że „zrewolucjonizuje to konkurencję na tym rynku, zarówno w transporcie lotniczym, jak i drogowym”.

Podał, że planuje się, że ruch lotniczy Ryanaira w Gdańsku latem 2017 r. wzrośnie o 26 proc. w porównaniu z latem 2016 r. „To dowodzi naszego przekonania, że Gdańsk jest bardzo atrakcyjnym kierunkiem, zarówno wylotowym jak i jako destynacja dla turystów z całej Europy” – tłumaczył. Latem 2017 r. Ryanair będzie łączył Gdańsk z 19 miastami w Europie.

Kierownik Działu Analiz Ekonomicznych i Marketingu Portu Lotniczego w Gdańsku, Adam Skonieczny powiedział, że obecnie z oferty Ryanair w Gdańsku korzysta ok. 26 proc. pasażerów obsługiwanych w porcie, czyli ok. 1 mln osób rocznie. Wg. szacunków przewoźnika, w przyszłym roku ta liczba ma się zwiększyć do 1,3 mln pasażerów. W tym roku gdańskie lotnisko planuje obsłużyć ok. 4 mln pasażerów.

Skonieczny jednocześnie poinformował, że w czwartek, po przerwie zaczął ponownie funkcjonować na lotnisku system ILS (ang. Instrument Landing System) drugiej kategorii. „Od dziś samoloty znowu mogą korzystać z lotniska nawet przy gorszych warunkach pogodowych” – dodał. Od kwietnia br. Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wymieniała wyeksploatowane urządzenia nawigacyjne. Wcześniej port lotniczy zrealizował swoją część inwestycji w system.

W sierpniu 2016 roku Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy obsłużył ponad 420 tys. pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 1,7 proc. w stosunku do sierpnia ubiegłego roku. Od początku roku gdańskie lotnisko obsłużyło już ponad 2,6 mln pasażerów, co oznacza wzrost na poziomie 6,4 proc. w stosunku do 2015 roku. (PAP)

Kraków

Ryanair w rozkładzie lotów z Krakowa na lato 2017 r. uruchomi 5 nowych tras - do Wenecji, Porto, Pescary, Lourdes oraz na Kretę (Chania), podał przewoźnik. Ponadto w letniej siatce połączeń po raz pierwszy znalazły się Belfast, Bournemouth oraz Oslo Torp. Od lata 2017 r. wzrośnie także liczba lotów z Krakowa do Eindhoven, Leeds Bradford oraz Manchesteru.

"Rozkład lotów z Krakowa na lato 2017:

- 5 nowych tras do Wenecji (2 x tyg.), Porto (2 x tyg.), Pescary (2 x tyg.), Lourdes (2 x tyg) oraz na Kretę (1 x tyg.)

- 3 nowości w sezonie letnim: Belfast (3 x tyg.), Bournemouth (2 x tyg.) oraz Oslo Torp (8 x tyg.)

- więcej lotów do Eindhoven (4 x tyg.), Leeds Bradford (4 x tyg.) i Manchesteru (4 x tyg.)" - czytamy w komunikacie.

Latem 2017 r. Ryanair będzie łączył Kraków z 39 miastami w Europie. Przewoźnik zamierza obsłużyć w Krakowie 2,4 mln klientów w 2017 r. (o 170 tys. więcej r/r).

(ISBnews)