statystyki

Włochy: Tłumy pożegnały w Rzymie zmarłego byłego prezydenta Ciampiego

19 września 2016, 13:36 | Aktualizacja: 19.09.2016, 13:47
Źródło:PAP
W Rzymie odbyły się w poniedziałek uroczystości pogrzebowe byłego prezydenta Włoch Carlo Azeglio Ciampiego, który w piątek zmarł w wieku 95 lat. W dniu jego pogrzebu ogłoszono w kraju żałobę narodową. Na ceremonię przybyły tłumy rzymian.

Reklama

Reklama

Uroczystość żałobna w rodzinnej parafii Ciampiego w Wiecznym Mieście miała charakter prywatny. Przybyli na nią przedstawiciele najwyższych władz z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą oraz przewodniczącymi obu izb parlamentu. Był także bezpośredni następca Ciampiego, były prezydent Giorgio Napolitano i były premier Romano Prodi, w którego rządzie w latach 90. Ciampi był ministrem finansów i planowania gospodarczego.

Wokół kościoła San Saturnino zgromadziły się setki osób, by pożegnać powszechnie uwielbianego byłego szefa państwa, który urząd ten pełnił w latach 1999-2006.

Mieszkańcy okolicznych domów udekorowali swe okna włoskimi flagami.

W ciągu dwóch dni tysiące Włochów przeszły przed trumną byłego prezydenta, wystawioną w gmachu Senatu. Po zakończeniu mandatu został on zgodnie z tradycją mianowany dożywotnim senatorem.

Masowo napływają kondolencje na ręce wdowy po byłym prezydencie, Franki Pilla. Była pierwsza dama cieszy się powszechną sympatią i - jak się przypomina - podobnie jak jej mąż potrafiła zjednać sobie Włochów. Ciampi zmarł w przeddzień 70. rocznicy ich ślubu.

Były prezydent zostanie pochowany w swym rodzinnym mieście, Livorno, w środkowych Włoszech. (PAP)

Reklama

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

Tylko na Forsal.pl

Infografiki, wykresy, mapy

Opinie

Najnowsze galerie>>

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze