MSZ w Kijowie powtórzyło w poniedziałek, że włączenie ukraińskiego Krymu do rosyjskiego federalnego okręgu wyborczego jest „fundamentalnym naruszeniem” norm prawa międzynarodowego. Ukraiński Krym został zaanektowany przez Rosję w 2014 roku.

„W związku z tym wyniki głosowania i mandaty czterech deputowanych do Dumy Państwowej, którzy zostali wybrani na okupowanym Krymie według systemu większościowego oraz 225 deputowanych, wyłonionych w systemie proporcjonalnym, są godne potępienia i nielegalne, co podważa legitymację całej Dumy Państwowej” – głosi oświadczenie.

MSZ podkreśliło, że Ukraina „liczy na konsekwencję” swoich partnerów w sprawie nienaruszalności jej granic i suwerenności. „Apelujemy o nieuznawanie wyników wyborów do Dumy Państwowej (...) w części dotyczącej głosowania na terytorium okupowanego Półwyspu Krymskiego” – czytamy.

„Ukraina przekaże także wszystkim swoim partnerom międzynarodowym listy osób, bezpośrednio zaangażowanych w farsę wyborczą na Krymie oraz nazwiska uczestników tych bezprawnych wyborów w celu wpisania ich na listy sankcyjne” – zaznaczono w dokumencie.

MSZ w Kijowie po raz kolejny wezwało Rosję do wstrzymania „agresji zbrojnej” przeciwko Ukrainie, opuszczenie zajętych terytoriów oraz wycofanie z Ukrainy swoich wojsk. (PAP)