statystyki

"Ściśle tajna" informacja o rosyjskim zagrożeniu. Szwecja mobilizuje wojsko

19 września 2016, 14:42 | Aktualizacja: 25.09.2016, 13:45
Źródło:PAP
Europa Bałtycka

Europa Bałtyckaźródło: ShutterStock

Szwecja otrzymała "ściśle tajną" informację o zwiększonym zagrożeniu ze strony Rosji, co przyczyniło się do szybkiego przywrócenia stałej obecności szwedzkiego wojska na wyspie Gotlandia - pisze w poniedziałek szwedzki dziennik "Dagens Nyheter".

Reklama

Reklama

Według źródeł tej gazety szwedzkie służby specjalne sklasyfikowały rodzaj zagrożenia oraz treść ostrzeżenia jako ściśle tajne, istotne dla bezpieczeństwa narodowego. W związku z tym - jak podkreśla dziennik - szczegóły nie mogą zostać ujawnione.

"Dagens Nyheter" zauważa, że 14 września - o rok wcześniej niż planowano - 150 żołnierzy sił szybkiego reagowania zostało na stałe przeniesionych ze środkowej Szwecji na Gotlandię. Na tej położonej strategicznie na środku Bałtyku wyspie szwedzkie wojsko stacjonowało w okresie zimnej wojny. W latach 90. jednostkę zlikwidowano, uznając, że nie ma już zagrożenia ze Wschodu.

"Gwałtowny powrót wojska na Gotlandię to wyjątkowe wydarzenie" - powiedział gazecie prof. Wilhelm Agrell z Uniwersytetu w Lund, analityk wywiadu. "Podczas wielu kryzysów w okresie zimnej wojny Szwecja reagowała powolnie i ostrożnie; teraz pokazała, że potrafi szybko reagować od słów do czynów" - dodał.

Gazeta przypomina, że nieprzypadkowo w ostatnim czasie dowodzący siłami zbrojnymi przeprowadzili niezapowiedziane inspekcje gotowości jednostek wojskowych.

W ostatnich latach szwedzki rząd, określający swój kraj jako neutralny, zacieśnił współpracę z NATO; w maju tego roku wprowadził zmiany w ustawodawstwie, które pozwalają na rozmieszczenie sił Sojuszu na terytorium kraju.

W sierpniu wiceprezydent USA Joe Biden podczas wizyty w Sztokholmie na konferencji prasowej zwrócił się do prezydenta Rosji Władimira Putina, podkreślając, że "terytorium Szwecji jest nienaruszalne".

Port w Slite na wschodnim wybrzeżu Gotlandii umożliwił budowę na dnie Bałtyku niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream. Z tego miejsca chce także korzystać inwestor gazociągu Nord Stream 2.

Ze Sztokholmu Daniel Zyśk (PAP)

Reklama

Reklama

  • agata(2016-09-19 15:34) Odpowiedz 5626

    Jedyna nadzieja na powstrzymanie Putina to zjednoczona Europa!

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • bk2b(2016-09-19 18:22) Odpowiedz 238

    Polska potrzebuje jeszcze Unii Europejskiej przez co najmniej 10-20 lat aby wzmocnić swoją gospodarkę i na stałe zakotwiczyć w Warszawie takie państwa wschodu jak Kraje Bałtyckie, Białoruś, Ukrainę, Mołdawię i utrwalić Sojusz Trój Morza ABC na końcu Jedwabnego Szlaku z Chin.... W najbliższym czasie może wybuchnąć otwarty konflikt zbrojny na Morzu Południowo Chińskim w którym Chiny udowodnią swoją pozycję lidera gospodarczego w Świecie....Ale czy państwo nie demokratyczne może przejąć przywództwo Świata ? Wątpię... Amerykanie jeżeli nie będą mieli wyjścia. Będą wpuszczać i asymilować coraz większą ilość imigrantów.... Polska potrzebuje wizjonerów i wyważonych ludzi. Musimy już teraz przejmować inicjatywę w Europie i Świecie....

    Pokaż odpowiedzi (2)
  • kol(2016-09-19 19:38) Odpowiedz 152

    150 zołnierzy?!

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • ert(2016-09-19 17:36) Odpowiedz 1015

    ...waleczni Szwedzi! te dziewczynki ABBA-owe trzeba by gdzieś ewakuować...szkoda by ich było...

  • pikus(2016-09-20 01:13) Odpowiedz 80

    scisle tajne informacje na portalu :)

  • wosq(2016-09-20 15:49) Odpowiedz 61

    "terytorium Szwecji jest nienaruszalne" :))) Facet jest dowcipny. My w 39 roku mieliśmy nie oddać guzika.

  • Milimetr(2016-09-20 15:23) Odpowiedz 56

    Akurat najbardziej do wojny dążą hamburgery, a nas i resztę Europy tylko judzą przeciwko iwanom, bo wiedzą że jak u nas będzie dym, to oni wygrają gospodarczo - i o to zawsze chodzi podczas wojny.

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • niki(2016-09-20 17:29) Odpowiedz 40

    Możemy się zdziwić, w takim kraju jak Szwecja osoby o mentalności odbiegającej od politycznie poprawnego nurtu jedyne miejsce rozwoju osobistego mogą upatrywać właśnie w strukturach wojskowych. Jeszcze się okaże że paru wikingów maszeruje pod szwedzką flagą, Uśpieni, czekają na moment załamania rządowego burdelu, Jakąś wyjątkowo srogą zimę, kolaps budżetu, albo właśnie agresję zewnętrzną zmuszającą liberalny rząd do oddania władzy w ręce mundurowych. Pierwszy szwedzki pucz. ha HA haaaa

  • Eltor(2016-09-25 17:43) Odpowiedz 20

    Ściśle tajna informacja na Forsalu. Aha...

  • balit 26.09.2016(2016-09-26 08:03) Odpowiedz 00

    Przemysł się sypie, zamyknęli ostatnie fabryki Erikssona, bezrobocie wzrasta, pełno maja *********** więc trzeba "coś" robic, aby społeczeństwo nie pogoniło tych komunistów szwedzkich.