Jak poinformowało w środę biuro prasowe częstochowskiego magistratu, szacowany na blisko 194 mln zł unijny projekt przebudowy „jedynki”, która na terenie miasta nosi nazwą alei Wojska Polskiego, zajął właśnie pierwsze miejsce na liście inwestycji wybranych do dofinansowania przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Oznacza to, że w konkursie na przedsięwzięcia zwiększające dostępność ośrodków miejskich leżących w sieci drogowej TEN-T i odciążenie miast od nadmiernego ruchu drogowego Częstochowa zapewniła sobie ponad 164 mln zł zewnętrznego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dofinansowana środkami POIiŚ w 85 proc. miejska inwestycja, obejmie liczący ok. 5,5 km odcinek alei Wojska Polskiego: od ul. Rakowskiej na południu miasta do skrzyżowania z aleją Jana Pawła II w północnej jego części.

Na objętym przebudową odcinku „jedynki” w Częstochowie zlikwidowane zostaną wszystkie kolizyjne skrzyżowania (na wielopoziomowe zostaną przebudowane skrzyżowania na wysokości ulic Legionów oraz Krakowskiej-Rejtana), powstanie też nowa estakada przy alei Pokoju (w miejsce niespełniającej norm istniejącej). Prócz wymiany nawierzchni i uzupełnienia infrastruktury wzmocniona ma zostać podbudowa trasy.

„Dzięki inwestycji mieszkańcy oraz wszyscy kierowcy będą mogli bezpieczniej, płynniej i wygodniej poruszać się po miejskim odcinku drogi krajowej numer jeden” - zaznaczył cytowany w informacji prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Ponadto, dzięki dodatkowym ścieżkom i przebudowie kładek zyskać mają rowerzyści oraz piesi. Montaż ekranów dźwiękochłonnych, m.in. przy nowej estakadzie nad al. Pokoju w dzielnicy Raków, ma też ułatwić życie okolicznym mieszkańcom odczuwającym sąsiedztwo tej najbardziej obciążonej arterii w mieście.

Zgodnie z zapowiedziami dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Transportu w Częstochowie Mariusza Sikory, po podpisaniu umowy na dofinansowane unijne, miasto jeszcze w tym roku zamierza rozstrzygnąć rozpisany już przetarg w formule „projektuj i buduj”. W przyszłym roku trwały będą głównie przygotowania projektowe (obecnie gotowy jest tzw. program funkcjonalno-użytkowy). Główny ciężar prac budowlanych ma przypaść na lata 2018-2019.

W tym czasie wokół miasta dobiegać powinna końca budowa tzw. autostradowej obwodnicy Częstochowy – w ciągu powstającego odcinka autostrady A1 Częstochowa – Pyrzowice. Jak mówił pod koniec października br. minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk, planowe ukończenie tego przedsięwzięcia przypadnie ok. połowy 2019 r. (z kolei kolejny odcinek A1 Tuszyn – Częstochowa miałby być gotowy ok. 2020 r.).

Przygotowany przez władze Częstochowy unijny projekt przebudowy „jedynki” nie obejmuje najbardziej korkującego się obecnie w tym mieście skrzyżowania al. Wojska Polskiego ul. Bugajską (droga nr 46 odchodzi tam od drogi nr 1 na Szczekociny). Samorządowcy zapewnili w środę, że „równolegle” będą pracowali „nad rozwiązaniem problemu przepustowości” tego miejsca.

Wcześniej władze miasta sygnalizowały problemy z brakiem miejsca na przebudowę tego skrzyżowania na wielopoziomowe i koniecznością kompleksowej przebudowy układu komunikacyjnego w całym tym rejonie – wraz z budową nowego wiaduktu drogi nr 46 nad linią kolejową do Katowic, a także budową nowego mostu na Warcie.

W środę częstochowski samorząd przypomniał ponadto, że w kwietniu br. zdobył środki UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Woj. Śląskiego na lata 2014-2020 na budowę przedłużenia alei Bohaterów Monte Cassino do ul. Dźbowskiej oraz rozbudowę drogi woj. nr 908 (ulic: Dźbowskiej, Powstańców Warszawy, Gościnnej). Wartość tego realizowanego od lipca br. zadania łącznie z wykupami gruntów ma zmieścić się w kwocie ok. 60 mln zł.(PAP)