Podległa ministerstwu obrony USA Agencja Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA) podała w piątek, że po uzyskaniu zgody Departamentu Stanu na ewentualną sprzedaż Polsce systemu antyrakietowego Patriot przekazała 14 listopada Kongresowi USA wymaganą notyfikację tej transakcji.

Jej koszt szacowany jest na 10,5 mld dolarów.

Pentagon informując Kongres o "proponowanej sprzedaży" systemu antyrakietowego Patriot Polsce wskazał, że "planowana transakcja jest zgodna z celami polityki zagranicznej i względami bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych" poprzez wzmocnienie bezpieczeństwa Polski, "sojusznika z NATO, który był i jest istotnym czynnikiem politycznej stabilności i postępu gospodarczego w Europie".

Zawiadomienie Kongresu USA przez administrację o możliwości sprzedaży Polsce systemu Patriot jest jednym z warunków Ustawy o Kontroli Eksportu Broni (Arms Export Control Act) z roku 1976.

Ustawa ta zobowiązuje administrację do zgłaszania Kongresowi zamiaru sprzedania uzbrojenia krajowi członkowskiemu NATO, jeśli wartość takiej transakcji przekracza 50 mln USD. Kongres ma wtedy 15 dni na ewentualne wyrażenie sprzeciwu.

Reklama

Notyfikacja ewentualnej sprzedaży jest wymogiem prawnym i nie oznacza, że do sprzedaży dojdzie - czytamy w komunikacie Agencji Współpracy Bezpieczeństwa Obronnego (DSCA). Kongres zwykle nie stawia przeszkód w dostarczaniu amerykańskiego uzbrojenia państwom NATO.

Jak poinformowały PAP źródła w Kongresie, "prawdopodobieństwo, że będzie on miał jakiekolwiek zastrzeżenia wobec dostarczenia Polsce Patriotów, jest znikome".

>>> Czytaj też: Pierwszy nowy okręt w polskiej Marynarce Wojennej. Niszczyciel min Kormoran odebrany