Kukuła przypomniał, że koncepcja utworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej zakłada, że wojska będą powstawać w 4 etapach. "Obecnie jesteśmy w etapie drugim, etap pierwszy zakończyliśmy" - powiedział.

Jak mówił, w pierwszym etapie utworzono dowództwo WOT, mieszczące się w Cytadeli Warszawskiej. "Rozpoczęliśmy proces formowania trzech brygad obrony terytorialnej w województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim" - powiedział. Trzy kolejne brygady WOT są obecnie formowane: dwie w woj. mazowieckim i jedna w woj. warmińsko–mazurskim.

"W tym etapie przewidujemy, co może być pewną nowością, formowanie centrum szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Pan minister Macierewicz zobligował mnie abym do końca tego miesiąca przedstawił mu koncepcje takiego centrum" - zapowiedział Kukuła. Dodał, że centrum ma mieć siedzibę w Siedlcach, gdzie według niego jest "największy potencjał infrastrukturalny".

"Oprócz tego w tym etapie zamierzamy powołać dwa pododdziały, które będą de facto odpowiedzialne za warunki, w jakich będzie funkcjonować całość potencjału wojsk obrony terytorialnej docelowo, czyli oddział zabezpieczenia oraz batalion dowodzenia wojsk obrony terytorialnej" - podkreślił.

Reklama

Kolejne dwa etapy - jak zapowiedział minister - będą realizowane w latach 2018-2019. W 2018 r. rozpocznie się formowanie siedmiu brygad w centralnej części Polski, a od roku 2019 - czterech brygad na zachodzie kraju; w przyszłym roku mają zostać utworzone dowództwa brygad i pierwsze pododdziały w województwach śląskim i wielkopolskim.

Jak podał dowódca WOT nakłady finansowe na ten rodzaj sił zbrojnych przewidziane do wydatkowania w 2017 roku to łącznie ponad 888 mln zł. Jak dodał, składają się na to: zakup i modernizacja sprzętu wojskowego, zakup środków materiałowych i realizowane inwestycje budowlane. Podkreślił, że w przyszłym roku wskaźnik nakładów na WOT będzie podobny.

"Mamy pierwszych 800 żołnierzy, którzy ukończyli tzw. 16-dniowe szkolenie podstawowe i weszli w okres 3-letniego przygotowania żołnierzy do działań bojowych" - powiedział.

"Z dotychczasowej budowy naszych struktur nauczyliśmy się, że dowódców brygad i zespoły pilotażowe musimy powoływać trochę szybciej, po to aby dawać im więcej czasu na planowanie i przygotowanie działań, dlatego prawdopodobnie już w tym roku poznacie, z dużym wyprzedzeniem, nazwiska 7 nowych dowódców brygad" - zapowiedział generał.

Jak dodał, po 2022 r. planowana jest zmiana modelu szkolenia w WOT. "Zz takiego modelu, który teraz jest właściwy do okresu budowy formacji, formacji można powiedzieć o skali masowej. Po roku 2022 zakładamy przede wszystkim już nie tyle masowe powołania co uzupełnianie stanów osobowych, dlatego już zamierzamy całość szkolenia podstawowego oprzeć o 9-tygodniowy kurs podstawowy stacjonarny, który będziemy realizować miedzy innymi w centrum szkolenia" - zaznaczył.

Jak powiedział gen. Kukuła z informacji z 12 czerwca wynika, że w WOT znajduje się 681 żołnierzy zawodowych i 830 żołnierzy terytorialnej służby wojskowej.

Statystyczna średnia wieku żołnierzy to ponad 30 lat. 40 proc. żołnierzy nie ukończyło 30. roku życia, kolejne 40 proc. jest przed 40. rokiem życia. Kukuła zaznaczył, że wielu żołnierzy nie ukończyło 20. roku życia.

Generał podkreślił, że na obecnym etapie powołań nie odnotowano zwiększonego naboru kobiet. "Muszę w tym miejscu oddać hołd kobietom, które zaciągnęły się do służby. Żadna z nich nie odpadła podczas szkolenia podstawowego, które się odbyło. Wszystkie osiągnęły dobre i bardzo dobre wyniki" - podkreślił.

Jak podał, 36 proc. żołnierzy ma wyższe wykształcenie, 15 proc. aktualnie studiuje, 53 proc. ma wykształcenie średnie. Bezrobotni stanowią ok. 8 proc. (PAP)