ZJ
Stanowisko Wód Polskich dla DGP z 28 października 2019 r.
DGP: Czy kalkulacja cen ma zostać przedstawiona aż do 2027 r.? Jak zaplanować koszty na tak długi czas?
Wody Polskie: Każda inwestycja powinna zostać przeanalizowana pod względem ekonomicznym, jak wpłynie na koszty ponoszone przez mieszkańców aglomeracji. Należy pamiętać, że są to tylko szacowane koszty uwzględniające zwłaszcza amortyzację instalacji. Szacowaną cenę za metr sześcienny ścieków podajemy po zakończeniu inwestycji.
DGP: Na jakiej podstawie rady gmin mają opiniować poszczególne inwestycje wpisywane do KPOŚK? Jaką formę miałaby mieć opinia rady gminy?
(…) Nie ma przepisu określającego wprost opinię w zakresie kalkulacji ceny (…). Ważne jest, aby każda gmina wchodząca w skład aglomeracji zapoznała się z ostateczną wersją ankiety, w tym z kalkulacją cen, wysyłaną przez gminę wiodącą. Koszty planowanych inwestycji mogą bowiem wpłynąć na taryfy w danej gminie. Opinia rad (tylko w przypadku jeżeli realizacja inwestycji wpłynie na daną gminę) może być przesłania w formie pisma. Jeśli nie udało się uzyskać takich opinii (…), przekazujemy oświadczenie gminy wiodącej, stwierdzające przesłanie informacji dotyczącej kalkulacji do gmin wchodzących w skład aglomeracji poprzez przekazanie im do wglądu finalnej wersji ankiety.
DGP: Czy przesyłając ankietę po terminie, gminy utracą możliwość dofinansowania? Czy będą mogły dokonać poprawek?
(…) W przypadku wątpliwości PGW WP będzie występowało z prośbą o wyjaśnienie danych lub uzupełnienie. Jednocześnie planowane inwestycje muszą spełnić wymogi określone w mapie drogowej, np. terminy realizacji oraz wskaźnik koncentracji. Aglomeracje zostaną również podzielone na priorytety, biorąc pod uwagę osiągnięcie wymogów dyrektywy po zakończeniu inwestycji. Nie będą natomiast przyjmowane ankiety przekazane po terminie.
Oprac. ZJ