Taki poziom kosztu pieniądza zredukuje praktycznie do zera pole manewru władz monetarnych w kwestii dalszego poluźniania polityki monetarnej. Inwestorzy wyczekują więc na konferencję po posiedzeniu Fed, w czasie której mogą paść sugestie, jakie inne instrumenty Rezerwa Federalna zamierza zastosować w celu stymulowania gospodarki za pośrednictwem bardziej ekspansywnej polityki monetarnej.

Mieszane wyniki prezentowały na dzisiejszym zamknięciu indeksy azjatyckie – Nikkei 225 stracił 1,1% na fali obaw o przyszłą kondycję gospodarki swojego głównego partnera handlowego - Chin. Międzynarodowy Fundusz Walutowy przewiduje, iż tempo wzrostu gospodarczego Państwa Środka może spaść o połowę w przyszłym roku. Indeks giełdy w Szanghaju zdołał jednak wybić się nieco powyżej zera pomimo negatywnej wymowy raportu MFW.

Ostatnie sesje na światowych parkietach zakończyły się w mieszanych nastrojach. Giełdy amerykańskie zamknęły się na minusach – Indeks Dow Jones Industrial stracił 0,75%, S&P 500 natomiast spadł o 1,3%.

Zniżkowały głównie spółki z sektora bankowego oraz technologicznego. Inwestorzy w pesymistycznych nastrojach oczekują na publikację kwartalnych wyników banków inwestycyjnych Goldman Sachs oraz Morgan Stanley. Sentymentu nie zdołała poprawić realna perspektywa zaakceptowania już w środę planu pomocy dla amerykańskiego sektora motoryzacyjnego.

Reklama

Nowy projekt w formie zbliżonej do poprzedniego (przyjętego przez Izbę Reprezentantów, ale odrzuconego przez Senat) jest już opracowany i czeka na ostateczną akceptację ze strony administracji urzędującego jeszcze prezydenta George'a Busha. Prezydent definitywnie odrzuca możliwość pozostawienia koncernów samochodowych sobie samym i narażenie ich na ryzyko bankructwa.

Nastroje na parkietach europejskich w czasie ostatniej były również niezdecydowane, dziś jednak większość indeksów rośnie. Polski WIG 20 zamknął się wczoraj z ponad 2-procentowym zyskiem, dziś oscyluje natomiast w okolicach 0,8% powyżej wczorajszego zamknięcia. W dniu dzisiejszym w czasie sesji europejskiej powinny przeważać umiarkowanie pozytywne nastroje w oczekiwaniu na decyzję Fed, która zostanie ogłoszona już po zakończeniu notowań o godz 20.15 czasu środkowoeuropejskiego.