Warszawa, 23.01.2017 (ISBnews) - Bieżący tydzień przyniesie publikacje wskaźników koniunktury w Europie (wstępne odczyty indeksów PMI oraz Ifo), jednak dla rynków najważniejsze będą perspektywy polityki monetarnej Fed oraz pierwsze decyzje nowego prezydenta USA - Donalda Trumpa, uważają ekonomiści BOŚ Banku.
"Wydaje się, że nadal na pierwszym planie uwagi rynkowej pozostaną perspektywa polityki monetarnej Fed, a także z czasem, już zapewne bardziej konkretne / mniej hasłowe działania administracji prezydenta Donalda Trumpa. Póki co sygnały płynące z rządu USA nie dają jednoznacznych podstaw do oczekiwania silnego impulsu fiskalnego w USA, co wspierałoby nasz scenariusz obniżenia rentowności obligacji skarbowych w USA w trakcie roku, po silnym wzroście rentowności wspieranym m.in. oczekiwaniami rynkowymi na ekspansywną politykę fiskalną. Jednocześnie jednak trudno zignorować ostatnią mniej łagodną retorykę Fed, co w kontekście bieżących solidnych danych nt. gospodarki globalnej, podtrzymuje rentowności na bieżących podwyższonych poziomach" - napisali analitycy w raporcie.
Według nich, trudno dziś rozstrzygnąć na ile ta retoryka antycypuje zmiany w polityce fiskalnej rządu USA, a na ile odzwierciedla silne przekonanie o cyklicznym trwałym odbiciu aktywności w USA z jednoczesnym odbiciem inflacji. W związku z tym kolejne sygnały płynące z Fed dot. dalszych działań w zakresie polityki monetarnej pozostaną bardzo istotne dla rynków finansowych, w tym posiedzenie komitetu FOMC na przełomie stycznia i lutego.
"Jednocześnie, jak wskazaliśmy wcześniej, dotychczasowe sygnały płynące z administracji Donalda Trumpa nadal wskazują na wyższe prawdopodobieństwo realizacji działań mających charakter protekcjonistycznej polityki gospodarczej, przy (póki co) słabszym akcentowaniu wątków luźniejszej polityki fiskalnej w USA. Stąd dla poszczególnych klas aktywów finansowych globalnie kluczowe pozostaną informacje o już bardziej konkretnych działaniach polityki gospodarczej nowej administracji prezydenckiej w USA" - wskazali także ekonomiści.
Działania te mogą - ich zdaniem - wpływać na notowania aktywów rynków wschodzących, gdyż ewentualne, już konkretniejsze działania administracji USA o charakterze protekcjonistycznym mogłyby być czynnikiem podwyższającym premię za ryzyko inwestycji w aktywa rynków wschodzących, a pośrednio także w polskie aktywa.
Z kolei w kraju w tym tygodniu planowana jest publikacja grudniowej stopy bezrobocia rejestrowanego.
"Oczekujemy, że w grudniu 2016 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła do 8,4% wobec 8,2% w listopadzie. Wzrost stopy bezrobocia wynikał wyłącznie z tytułu efektów sezonowych, tj. ograniczenia zatrudnienia w chłodniejszej części roku. Nasze szacunki zakładają dalszy lekki spadek (o kolejne 0,1 pkt. proc.) stopy bezrobocia po oczyszczeniu z wahań sezonowych przy utrzymującej się korzystnej sytuacji na rynku pracy. Wg szacunków MPRiPS, stopa bezrobocia rejestrowanego w grudniu wzrosła do 8,3%. Biorąc pod uwagę naszą prognozę na poziomie 8,36% (licząc do drugiego miejsca po przecinku), faktycznie przyznajemy, że ryzyko niższego wskaźnika stopy bezrobocia w ostatnim miesiącu 2016 r. jest spore" - podsumowano w materiale.
(ISBnews)