Według badania torysi mogą liczyć na 40 proc. poparcia (21 mandatów) przy zaledwie 30 proc. głosów dla dotychczas dominującej Partii Pracy (15 mandatów, o 10 mniej niż obecnie), 13 proc. dla lewicowej Plaid Cymru (Walijska Partia Narodowa), 8 proc. dla proeuropejskich Liberalnych Demokratów i 6 proc. dla eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa (UKIP).

W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 roku Partia Pracy zdecydowanie wygrała w Walii, zdobywając 36,9 proc. głosów i 25 mandatów przy 27,2 proc. poparcia i 11 mandatach dla Partii Konserwatywnej.

Politolog z Uniwersytetu Cardiff prof. Roger Scully ocenił w rozmowie z BBC, że Walia jest "na skraju wyborczego trzęsienia ziemi", dodając, że ostatni raz większość walijskich mandatów Partia Konserwatywna wygrała "w połowie lat 50. XIX wieku, przed epoką masowej demokracji".

"Laburzyści zdobyli najwięcej głosów i mandatów we wszystkich wyborach parlamentarnych od 1922 roku, a w dwudziestu kolejnych wyborach od 1935 roku wygrywali w więcej niż połowie okręgów wyborczych" - podkreślił, dodając, że wynik sugerowany przez sondaż "to jedna z tych sytuacji, kiedy słowa +bezprecedensowe+ i +sensacyjne+ nie wydają się przesadą".

Sondaż wykazał też, że Partia Konserwatywna mogłaby liczyć na zwycięstwo w wyborach do Walijskiego Zgromadzenia Narodowego, zdobywając 30 proc. głosów przy 29 proc. poparcia dla Partii Pracy. Plaid Cymru ma poparcie 22 proc. wyborców, a Liberalni Demokraci i UKIP - po 8 proc.

Opozycyjna Partia Pracy może jednak wciąż liczyć na poparcie w wyborach samorządowych, które odbędą się 4 maja. Według badania laburzyści mogą liczyć na głos 28 proc. Walijczyków, wyprzedzając o 2 pkt. proc. Partię Konserwatywną. Plaid Cymru plasuje się na trzecim miejscu z 19 proc. poparcia.

Różnica w preferencjach politycznych w zależności od poziomu administracji - od krajowej do lokalnej - może zdaniem YouGov wynikać z różnic w ocenie kompetencji liderów ogólnobrytyjskich partii. Według badania walijscy wyborcy zdecydowanie wyżej oceniają premier Theresę May (4,9 na 10 punktów) niż lidera opozycji Jeremy'ego Corbyna (zaledwie 3,6 na 10).

W kwestii członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej Walijczycy są równo podzieleni po 50 proc. W ubiegłorocznym referendum Walia zagłosowała za wyjściem ze wspólnoty stosunkiem 52,5 proc. do 47,5 proc.