"MSP z wielką troską przyjmuje do wiadomości obecne zawirowanie w zarządzie firmy Eureko, w tym rezygnację prezesa i dyrektora naczelnego firmy, jak też i bieżące próby pozyskania przez Eureko kapitału ratunkowego od swoich udziałowców w wysokości 1 miliarda euro" - czytamy w komunikacie MSP.

Na początku stycznia br. prezes Eureko Maarten Dijkshoorn zrezygnował ze stanowiska z powodów osobistych. Z kolei w lipcu ub.r. z tych samych powodów odszedł ze spółki Roel Wijmenga, dyrektor finansowy.

"Biorąc pod uwagę deklarowane zaangażowanie Eureko na polskim rynku, problemy operacyjno-płynnościowe, których obecnie doświadcza ta firma, są powodem do niepokoju dla polskiego społeczeństwa" - podkreśla MSP.

"Strona polska ma więc nadzieję, że nowe władze Eureko zostaną wybrane w jak najbliższej przyszłości i że wykażą one dobrą wolę i gotowość do dalszych rozmów na temat PZU z intencją pozytywnego zakończenia negocjacji. Rozwiązanie sporu wokół PZU bez wątpienia pozwoliłoby nowym władzom Eureko skoncentrować się na naprawie sytuacji finansowej firmy" - dodano w komunikacie.

Reklama

Resort skarbu ma do rozwiązania wieloletni konflikt z Eureko, dotyczący realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU z 1999 r., m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji ubezpieczyciela.

Szkody poniesione z tytułu niewykonania umowy prywatyzacji PZU Eureko oszacowało na ok. 35,6 mld zł. Kwota ta nie obejmuje kosztów postępowania i ewentualnych należnych odsetek.

15 lutego 2008 roku MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca ub.r. ugoda miała zostać wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd i władze Eureko, a na początku lipca ub. r. miała być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakładał, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br. Strony nie osiągnęły jednak porozumienia i negocjacje zakończyły się.

Trybunał Arbitrażowy i Sąd Apelacyjny w Brukseli potwierdziły naruszenie umowy przez Polskę i odpowiedzialność naszego kraju za to naruszenie.

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.