Lista 25 Najlepszych Miejsc Pracy na świecie została przygotowana przez Great Place to Work. Stawkę światowego zestawienia otwierają: Salesforce (IT), The AdeccoGroup (usługi profesjonalne) i SAS Institute (IT). Technologie informatyczne z udziałem 28 proc. pozostają branżą najliczniej reprezentowaną na liście, a na drugim miejscu tradycyjnie uplasowała się branża produkcyjna (24 proc.). „Tegoroczni laureaci dowodzą, że środowisko pracy bazujące na obopólnym zaufaniu i polityka firmy stawiająca na efektywność, nie tylko nie wykluczają się, ale są od siebie bezpośrednio zależne” – podsumował tegoroczną edycję konkursu Michael C. Bush, Prezes Great Palce to Work.

Po raz siódmy Great Place to Work przygotował zestawienie najlepszych miejsc pracy na świecie. W tegorocznej edycji zostało przebadanych ponad 6,6 tysięcy międzynarodowych firm, które łącznie zatrudniają ponad 10 milionów pracowników.

Kryteriów, jakie trzeba spełnić, aby znaleźć się wśród najlepszych z najlepszych na świecie, jest kilka. Firma musi być laureatem co najmniej 5 krajowych list Najlepszych Miejsc Pracy i zatrudniać co najmniej 5 tysięcy pracowników na całym świecie, przy czym 40 proc. z nich powinno pracować poza krajem, w którym znajduje się siedziba główna firmy. Dodatkowe punkty przyznawane są za liczbę krajów, w których została przeprowadzona ankieta pracownicza oraz za odsetek pracowników (w stosunku do całego zatrudnienia w danej organizacji), jaki wziął udział w badaniu. A pracownicy tym chętniej korzystają z zaproszenia do udziału w ankiecie, im bardziej czują, że ich głos ma dla firmy znaczenie. Indywidualne podejście do każdego członka załogi jest tym, co łączy wszystkich laureatów. Najlepsi pracodawcy nie koncentrują się wyłącznie na wiedzy i doświadczeniu zawodowym swoich ludzi. Wspierają także talenty i pasje, które towarzyszą im w życiu prywatnym. „Zakres pomocy i wsparcia, który otrzymujemy od firmy, i to nie tylko na potrzeby naszego rozwoju zawodowego, ale po prostu osobistego, jest czymś niezwykłym” – powiedział pracownik firmy Cisco, która nie po raz pierwszy znalazła się w światowej stawce wspaniałych miejsc pracy.

W tegorocznym badaniu wzięło udział 51 krajów z całego świata. Jeśli chodzi o liczbę oddziałów wprowadzonych na listę, pierwsze miejsce – podobnie jak w roku ubiegłym – przypadło Wielkiej Brytanii (19 firm). Drugie miejsce należy do Stanów Zjednoczonych (14 firm), a na trzecim ex-equo znalazły się Peru, Indie i Chiny (po 11 firm). Polski wkład w kształt tegorocznego zestawienia jest nieco skromniejszy niż w poprzednich latach. Niemniej obecność na światowej liście Cisco, CadenceDesign Systems oraz EY to także zasługa polskich oddziałów tych firm.

Reklama

>>> Czytaj też: Kto jest i kto będzie najbardziej poszukiwany na rynku pracy