Występując w poniedziałek w Ankarze na wspólnej konferencji prasowej z Putinem prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że przedstawiciele tureckich i rosyjskich władz spotkają się w przyszłym tygodniu w celu sfinalizowania umowy o dostarczeniu Turcji rakiet S-400. Putin zaznaczył ze swej strony, że w bliskiej przyszłości zostanie z Turcją podpisane porozumienie w sprawie kredytowania przemysłu zbrojeniowego.

Zapytany przez Interfax, czy rosyjskie finansowanie pokryje całość kosztów dostawy S-400, prezydencki doradca Władimir Kożyn odparł: "Nie całkowicie, częściowo". "Dyskutuje się nad kwestiami technicznymi, stopą oprocentowania. Wszystkim zajmuje się ministerstwo finansów" - dodał.

Reklama

Minister obrony Turcji Nurettin Canikli oświadczył pod koniec listopada, że jego kraj oczekuje otrzymania pierwszych pocisków S-400 w 2019 roku.

Negocjacje w sprawie zakupienia od Rosji jej najnowocześniejszych rakiet przeciwlotniczych S-400 Turcja prowadziła od ponad roku. Zdaniem USA i niektórych innych państw członkowskich NATO było to przejawem lekceważenia zasad współpracy sojuszniczej. Zwracano przy tym uwagę, że S-400 nie nadają się do zintegrowania z systemami obronnymi NATO, na co Turcja odpowiadała, że Sojusz Północnoatlantycki nie przedstawił jej korzystnej cenowo alternatywy dla rosyjskich rakiet. (PAP)