"Wydobędziemy nieco powyżej 30 mln ton - chcemy te 30 mln ton przekroczyć, ale to jest niewielka ilość" - powiedział dziennikarzom prezes, uczestniczący w katowickiej konferencji poświęconej nowoczesnym układom zbiorowym w gospodarce. Nowy układ zbiorowy w PGG ma być wynegocjowany do połowy przyszłego roku.

"Myślę, że 30 mln ton zostanie osiągnięte. Wynik uznajemy za dobry, biorąc pod uwagę to, jaki front (wydobywczy) zastaliśmy, w jakim spółka jest stanie inwestycyjnym" - tłumaczył prezes.

Na początku tego roku plan wydobycia w PGG zakładał produkcję powyżej 32 mln ton, jednak w ostatnim czasie przedstawiciele grupy mówili o ok. 30 mln ton rocznie wydobycia. PGG ma obecnie o 7 mln ton mniejsze zdolności wydobywcze niż pięć lat temu. Aby sprostać zapotrzebowaniu na węgiel firma przygotowuje i uruchamia nowe fronty wydobywcze.

Ograniczenie inwestycji w minionych latach oraz koncentracja wydobycia sprawiły, że na początku tego roku spółka dysponowała 36-38 ścianami wydobywczymi, wobec średnio 60 ścian w 2014 r. Firma od kilku miesięcy odbudowuje fronty wydobywcze – na koniec roku spółka ma dysponować 48 ścianami. Plany zakładają, że rocznie w kopalniach Grupy ma być dostępnych co najmniej 47 ścian.

Wśród kluczowych obecnie inwestycji PGG jej przedstawiciele wymieniali wcześniej m.in. budowę nowych poziomów wydobywczych w trzech częściach kopalni ROW, pogłębianie i zbrojenie szybów w tej kopalni, udostępnienie nowej partii węgla dla kopalń Murcki-Staszic i Mysłowice-Wesoła, zbrojenie szybu i budowę nowego poziomu kopalni Murcki-Staszic oraz udostępnienie nowego złoża dla ruchu Halemba i rozwinięcie frontów wydobywczych w ruchach Pokój i Bielszowice, w ramach kopalni Ruda.

W ogłoszonej wiosną tego roku strategii PGG zakłada stabilizację produkcji, odtworzenie rezerw produkcyjnych oraz poprawę jakości węgla. W dokumencie obejmującym horyzont czasowy do 2030 roku PGG założyła roczną produkcję na średnim poziomie ok. 30 mln ton, przy czym w najbliższych latach miało to być - zgodnie z deklaracjami z kwietnia tego roku - więcej (ok. 32-33 mln ton), natomiast bliżej 2030 roku – ok. 27-28 mln ton, w związku ze spodziewanym spadkiem zapotrzebowania na węgiel w energetyce.

>>> Czytaj też: PKP Cargo ma umowę na przewóz węgla dla Taurona Wydobycie za 227 mln zł