Według niej polski rząd wystąpił o zakup usług zapewniających utrzymanie w służbie jego floty F-16, co obejmuje obsługę eksploatacyjno-remontową, przeglądy i unowocześnianie systemów pokładowych oraz konserwację silników, jak też dostarczenie części zamiennych i narzędzi do napraw, wyposażenia wspierającego i testowego oraz publikacji i dokumentów technicznych. W ramach kontraktu rząd USA i dostawcy zapewnią wsparcie techniczne i logistyczne oraz inne związane z tym elementy programu wsparcia.

Jak głosi komunikat DSCA, "proponowana sprzedaż wesprze cele polityki zagranicznej i bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych, pomagając wzmocnić bezpieczeństwo sojusznika z NATO. Polska pozostaje ważną siłą na rzecz stabilności politycznej i rozwoju gospodarczego w Europie Środkowej".

Komunikat zaznacza również, że Polska nie będzie miała trudności z wykorzystaniem tego zakupu przez jej siły zbrojne, a proponowana sprzedaż wyposażenia i usług technicznych nie zmieni zasadniczej równowagi militarnej w regionie.

>>> Czytaj też: Zbrojeniowy rajd świętego Mikołaja. MON podpisze umowy na 2 mld zł