W sobotę wchodzi w życie nowelizacja prawa dewizowego oraz Kodeksu cywilnego.

Umożliwi to przedsiębiorcom prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce dokonywanie rozliczeń i prowadzenie rachunków w walutach wymienialnych. "Zgodnie z nowymi przepisami nie będzie to wymagało, jak dotychczas, uzyskania każdorazowo zezwolenia prezesa Narodowego Banku Polskiego. Procedura ta bowiem komplikowała kwestie związane z płatnościami pomiędzy firmami" - wyjaśnia resort.

Według Ministerstwa Gospodarki nowelizacja pozwoli ograniczyć eksporterom ryzyko kursowe. Na zmianach skorzysta głównie sektor małych i średnich przedsiębiorstw a w efekcie przyczyni się to do poprawy konkurencyjności polskich firm na rynkach Unii Europejskiej.

W opinii MG obowiązujące dotychczas zapisy Kodeksu cywilnego i prawa dewizowego stanowiły poważaną przeszkodę dla przedsiębiorców zajmujących się eksportem, czy importem. "W ostatnim czasie zmorą polskich przedsiębiorców były także wahania kursu złotego wobec euro i innych walut" - napisano w komunikacie.

Reklama

"Nowe przepisy będą też bezpieczniejszym wariantem dla zabezpieczenia umów zawieranych przez kontrahentów w Polsce, aniżeli opcje walutowe. Pozwolą bowiem osiągnąć ten sam efekt przy znacznie mniejszym ryzyku" - poinformowało MG.

Projekt został przygotowany przez wiceministra gospodarki Adama Szejnfelda w ramach "Pakietu na rzecz przedsiębiorczości". Sejm przegłosował ustawę 23 października 2008 roku.