Na masztach zawisły także flagi Gwinei Równikowej, Kuwejtu, Holandii, Peru i Wybrzeża Kości Słoniowej. Państwa te zastąpią Ukrainę, Egipt, Japonię, Włochy, Urugwaj i Senegal, które z końcem 2017 roku zakończyły swoje kadencje.

Jak powiadomiło PAP Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ, ceremonia odbyła się z inicjatywy Kazachstanu, który w styczniu objął miesięczne przewodnictwo w Radzie.

Tematami priorytetowymi przewodnictwa Kazachstanu będą: kwestia nierozprzestrzeniania broni masowego rażenia oraz sytuacja w Afganistanie. Na agendzie znajdą się również między innymi konflikt w Syrii oraz działania misji pokojowych ONZ w Demokratycznej Republice Konga, Libii, Sudanie, Mali, Somalii, Sudanie Południowym i na Cyprze.

Według wcześniejszej informacji biura rzecznika prasowego polskiej dyplomacji, członkostwo w RB odzwierciedla aspirację do odgrywania aktywnej roli na arenie międzynarodowej i globalizacji polskiej polityki zagranicznej. Umożliwi też udział w debacie dotyczącej rozwiązywania najważniejszych problemów globalnych oraz współtworzeniu światowego porządku.

Reklama

“Polska zyska unikalną sposobność promocji i realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej na forum ONZ. Będzie mogła prezentować swoje stanowisko na temat kwestii istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa regionalnego, a także związanych z utrzymaniem międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa” - poinformował PAP resort spraw zagranicznych.

1 stycznia Polska objęła na dwa lata niestałe członkostwo w Razie Bezpieczeństwa. Zasiada tam po raz szósty. Pierwszy raz miało to miejsce w latach 1946-1947, a później kolejno w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), w latach 1970-71 i 1982-83. Jako wolny kraj Polska zyskała niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97.

Z Nowego Jorku Andrzej Dobrowolski (PAP)