„Jest duże zainteresowanie działkami. Prowadzę rozmowy z przedsiębiorcami. W lutym ogłosimy przetarg na pierwsze dwie działki. Docelowo liczę, że powstanie tutaj około 1 tys. miejsc pracy” - powiedział burmistrz Augustowa Wojciech Walulik.

Władze Augustowa zaprezentowały w poniedziałek tereny pod inwestycje. Grunty znajdują się w południowej części miasta w podstrefie Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przygotowanie tych działek kosztowało 5,6 mln zł, z czego 5,3 mln zł pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

„Augustów to miasto położone wśród lasów i jezior. To miejsce atrakcyjne dla turystów, ale musi mieć też to drugie płuco gospodarcze. Ludzie potrzebują miejsc pracy, dochodów i podnoszenia jakości życia” - powiedział w Augustowie wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński.

Wiceminister powiedział słowami piosenki: „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco”.

„Rzeczywiście widać tutaj puste pola, ale już uzbrojone, na których będą inwestycje i Augustów będzie się rozwijał. Teren jest oddalony od miejsc turystycznych i nie zakłóci funkcji turystycznej miasta” - dodał Zieliński.

SAG w Augustowie to 10 działek o różnej wielkości. Grunty są uzbrojone, wyposażone w sieć wodociągową, energetyczną, sanitarną, deszczową i kanalizacyjną. W grudniu powstała droga łącząca strefę z miastem.

Prezes SSSE Leszek Dec powiedział, że już widać zainteresowanie gruntami wśród lokalnych przedsiębiorców, ale zarząd strefy będzie polecał je „większym” inwestorom spoza regionu, którzy interesują się inwestycjami w tej części Polski.

Miasto Augustów wydało profesjonalny biuletyn informacyjny, przygotowało też film reklamowy zachęcając do inwestowania z hasłem "Augustów najlepsze miejsce do życia i inwestycji w Polsce".

Suwalska SSE to 663 ha w miastach: Augustów, Białystok, Bielsk Podlaski, Ełk, Grajewo, Hajnówka, Łomża, Olecko (Warmińsko-mazurskie), Ostrów Mazowiecka (Mazowieckie), Sejny i Suwałki oraz w gminach: Czyżew, Gołdap (Warmińsko-mazurskie), Małkinia Górna (Mazowieckie), Narewka, Nowogród, Siemiatycze, Suwałki, Szczuczyn i Zabłudów.

W strefie działa ponad 100 firm, które zatrudniają ok. 10 tys. osób i zainwestowały ponad 3 mld zł.

>>> Czytaj też: Szokujące dane GUS. Reforma 500 plus jest niezbędna