• W jakich dziedzinach najbardziej rozwijała się współpraca gospodarcza Polski z Królestwem Niderlandów w ostatnich latach?
- Królestwo Niderlandów jest jednym z najważniejszych polskich partnerów gospodarczych. W latach 2000-2007 wartość dwustronnej wymiany handlowej zwiększyła się ponaddwukrotnie. Według naszych szacunków łączna wartość obrotów w 2008 roku może zamknąć się kwotą ponad 9 mld euro, przy saldzie bliskim zeru. To szósty partner handlowy Polski. Skumulowana wartość inwestycji Królestwa Niderlandów w Polsce zamknęła się kwotą 22,1 mld euro (I miejsce na liście zagranicznych inwestorów), co stanowiło 18,5 proc. wszystkich inwestycji zagranicznych w Polsce. Polskie inwestycje w Królestwie Niderlandów nieznacznie zmniejszyły się: z 957,0 mln euro w 2006 roku do 896,3 mln euro rok później. Mimo to kraj ten awansował na trzecie miejsce pod względem wartości polskich inwestycji za granicą. Największą aktywność na tamtym rynku przejawiają jednoosobowe firmy polskie założone według prawa handlowego Królestwa. Na koniec 2008 r. na obszarze Królestwa Niderlandów było ich 9,2-9,5 tys.
• Co się zmienia w dwustronnej współpracy w czasie obecnego kryzysu? Jakie są rokowania na przyszłość?
- Globalny kryzys ekonomiczny dotknął niderlandzki system bankowy i finansowy, a ostatnio reperkusje zaczynają odczuwać również przedsiębiorstwa. Następują zwolnienia personelu lub czasowe zawieszenia produkcji. Nie sądzimy jednak, aby skutki recesji były bardzo dotkliwe dla współpracy pomiędzy Polską a Niderlandami. Obserwujemy wzrost zainteresowania usługami informatycznymi, budowlanymi i montażowymi realizowanymi przez firmy polskie, które często chwalone są przez zleceniodawców za solidność i konkurencyjność oferty. Mimo spodziewanych w 2009 roku trudności branży budowlanej tendencja ta nie powinna ulec dużym zmianom. Widzimy spore szanse na dalszy wzrost polskiego eksportu żywności ekologicznej, wyrobów przemysłu elektronicznego, sprzętu AGD, specjalistycznych i rzecznych jednostek pływających, jachtów i łodzi sportowych, pojazdów samochodowych, mebli wypoczynkowych, gotowej konfekcji ubraniowej, specjalistycznych urządzeń elektrycznych itp.
Reklama
• Na czym polega atrakcyjność Niderlandów jako miejsca prowadzenia działalności gospodarczej?
- Królestwo Niderlandów jest atrakcyjnym miejscem do lokowania inwestycji i prowadzenia działalności. Wiele firm wybiera ten kraj na swoją europejską centralę. Przemawia za tym położenie w centrum Europy i bliskość największych rynków. Najbardziej istotnymi czynnikami decydującymi o prowadzeniu tam biznesu jest stabilna sytuacja polityczna, przewidywalny system prawny, doskonała infrastruktura portowa, lotnicza, świetnie rozwinięty system komunikacji drogowej, kolejowej i rzecznej. A także dobry klimat biznesowy, dobra współpraca administracji publicznej z prowincjami i regionami. Rząd zmniejsza też systematycznie podatki. Rynek Niderlandów jest jednak bardzo wymagający co do jakości towarów i terminowości dostaw. Szansę na silną pozycję mają tylko firmy solidne i dobrze przygotowane.