Zdaniem analityków zyski Banku Millenium, który należy do portugalskiego Banco Comercial, obniżą się za IV kwartał zeszłego roku o 79 proc. do 26 mln zł, najniższego poziomu od czterech lat. Natomiast Bank Handlowy, kontrolowany przez amerykański bank Citigroup, za ten sam okres zarobi na czysto najpewniej o jedną trzecią mniej do 134 mln zł.

„Opcje walutowe będą miały poważny wpływ na zyski w 2009 roku, ale skala tego wpływu jest uzależniona od zachowania złotego” – powiedział Marek Juras analityk Banku Zachodniego WBK dla agencji Bloomberg.

Bloomberg ocenia, że polskie banki będą musiały odpisać od zysku prawie 825 mln zł, aby utworzyć prowizje w wysokości 10-15 proc. od strat poniesionych przez polskie firmy na opcjach walutowych. Wcześniej KNF oszacował straty polskich przedsiębiorstw na 5,5 mld zł.

Kredyt Bank należący do belgijskiej grupy KBC spodziewa się, że w trzech ostatnich miesiącach 2008 roku zysk wyniesie przynajmniej 60 mln zł. Odpisy podwoiły się natomiast do kwoty 38,1 mln zł. Niewątpliwym rekordzistą jest Bank Millenium, którego odpisy wzrosły do 111,5 mln zł wobec zaledwie 2 mln zł przed rokiem.

Wspomniane trzy banki, kontrolowane przez zagraniczne spółki-matki zaprezentują swoje wyniki za IV kwartał w najbliższy czwartek, 12 lutego.