Korporacja Bayer AG uzyskała zgodę antymonopolową na przejęcie firmy Monsanto, która warta jest 66 miliardów dolarów. Tym samym wyeliminowała ostatnią przeszkodę regulacyjną i może utworzyć największy na świecie koncern produkujący nasiona i środki chemiczne stosowane w rolnictwie.

Jak pisze Bloomberg, firmy doszły do ugody z Departamentem Sprawiedliwości. Początkowo rząd wyrażał obawy, że fuzja zaszkodzi konsumentom i rolnikom. Umowa wymaga sprzedaży aktywów do BASF SE. Pakiet zbycia ma wartość około 9 miliardów dolarów – to najwięcej w przypadku egzekucji fuzji w USA.

„Amerykański system rolniczy ma kluczowe znaczenie dla naszej gospodarki, dla naszego systemu żywnościowego i dla naszego stylu życia”, stwierdził Makan Delrahim, szef departamentu ds. prawa antymonopolowego, podczas rozmowy z dziennikarzami. „Amerykańscy rolnicy i konsumenci polegają na bezpośredniej rywalizacji między firmami Bayer i Monsanto”.

Reklama

Dla koncernu Bayer nabycie Monsanto to ostatni krok w korporacyjnej transformacji. Istniejąca od 154 lat firma zlikwidowała swoją działalność związaną z tworzywami sztucznymi i przekształciła się w firmę produkującą środki wykorzystywane w medycynie i rolnictwie. Gdy transakcja dobiegnie końca, trzy globalne giganty zdominują światowy rynek rolniczy, co może sprawić, że rolnicy martwią się o możliwość podwyższenia cen i braku wyboru.

National Farmers Union, druga co do wielkości grupa rolników w Stanach Zjednoczonych, skrytykowała Departament Sprawiedliwości we wtorek za „zacienianie” fuzji żywności i rolnictwa.

„Ta ekstremalna konsolidacja zwiększa koszty dla rolników i ogranicza wybór produktów na rynku” – stwierdziła grupa w oświadczeniu. „Skoncentrujemy teraz nasze wysiłki na zapewnieniu, że obietnice złożone przez Bayer i Monsanto podczas całego procesu zostaną zachowane”.

Urzędnicy z Kalifornii poinformowali, że „ostrożnie” zbadają umowę przedstawioną Departamentu Sprawiedliwości. Prokurator generalny, Xavier Becerra, oświadczył, że „umowa może zadusić konkurencję w sektorze rolnym”. Prokurator generalny jest uprawniony do zaskarżania fuzji w sądzie.

Firmy uzyskały zatwierdzenie antymonopolowe w większości jurysdykcji na całym świecie. Bayer wyraził przekonanie, że umowa zostanie zamknięta do 14 czerwca. Zarząd firmy spodziewa się, że w najbliższych dniach otrzyma zgodę od Kanady i Meksyku, zgodnie z oświadczeniem firmy Leverkusen z siedzibą w Niemczech. Unia Europejska zatwierdziła BASF jako nabywcę aktywów we wtorek.

Bayer może następnie finalizować umowę po uzyskaniu pozostałych zezwoleń, mimo że połączenie obu spółek nastąpi dopiero po zakończeniu zbycia BASF, co prawdopodobnie nastąpi za około dwa miesiące. Firma Monsanto, z siedzibą w St. Louis, oświadczyła, że jest zadowolony z zatwierdzenia ze strony USA.


Przejęcie Monsanto to kolejna fuzja w branży rolniczej. W zeszłym roku europejskie i amerykańskie organy nadzoru zatwierdziły dwie inne transakcje w tym sektorze: połączenie Dow Chemical Co. z DuPont Co. oraz przejęcie Syngenta AG przez China National Chemical Corp. Z 48 miliardami dolarów sprzedaży, firmy Bayer i Monsanto przewyższają wartością zarówno firmy DowDuPont Inc., jak i China National.

Departament Sprawiedliwości stwierdził, że bez sprzedaży aktywów, fuzja spowodowałaby szereg szkód konkurencyjnych. Obie firmy sprzedają rolnikom nasiona i chemikalia, a połączenie firm podniosłoby ceny i ograniczyło wybór. Pierwotna propozycja połączyłaby również nasiona Bayera z nasionami Monsanto, dając Bayerowi możliwość do podnoszenia cen. Obie firmy konkurują również na polu technologii, które pomagają zwiększać plony.

Firma Bayer początkowo zgodziła się w październiku sprzedać część swoich firm zajmujących się produkcją nasion i chemikaliów firmie BASF za 5,9 miliarda euro (6,8 miliarda dolarów). Umowa obejmowała markę herbicydów Liberty, bawełnę i nasiona soi oraz wiedzę na temat cechowania nasiona i zdolności hodowlane.

W kwietniu Bayer potwierdził, że sprzedaje więcej części swojej działalności rolniczej do BASF za 1,7 miliarda euro, by zadowolić regulatorów. Umowa dotyczyła tej części firmy, która zajmuje się nasionami, środkami chwastobójczymi, badaniami nad hybrydami pszenicy i cyfrowym pionem firmy Bayer.

Firmy, które Bayer sprzedaje swojemu konkurentowi, w ubiegłym roku osiągnęły łączną sprzedaż w wysokości 2,2 miliarda euro i zatrudniają około 4 300 osób.

Bob Young, prezes firmy konsultingowej Agricultural Prospects w Grasonville w stanie Maryland, powiedział, że fuzja jest dobrym pomysłem, biorąc pod uwagę, że transakcja DowDuPont została zatwierdzona. Obecnie tylko DowDuPont usprawnia zarówno badania nasion, jak i badania chemiczne i rozwój w ramach jednej firmy.

Friends of the Earth – grupa ekologów – skrytykowała decyzję rządu o zatwierdzeniu fuzji, nazywając ją „toksyczną mega-fuzją”, która zaszkodzi rolnikom i konsumentom.

>>> Czytaj też: Dostarczanie jedzenia dronem staje się rzeczywistością. W Chinach wydano pierwsze zgody