46 procent badanych przez GfK Polonia uważa, że rząd nie radzi sobie z kryzysem, a 38 procent jest przeciwnego zdania – wynika z sondażu "Rzeczpospolitej".

– Nasza Rada Ministrów nie jest wyjątkiem w Europie, bo żaden rząd sobie z tym nie radzi. Głównie dlatego, że przyczyny załamania są zewnętrzne.

Prawie dwie trzecie Polaków (63 proc.) jest przekonanych, że kryzys potrwa co najmniej dwa lata. Największymi pesymistami okazują się mieszkańcy dużych miast, przede wszystkim Warszawy.

Nadziei, że sytuacja gospodarcza poprawi się szybko, próżno szukać. Wyraża ją tylko 6 proc. badanych.

"Premier Donald Tusk i wicepremier Waldemar Pawlak popełnili błędy, które mogą ich drogo kosztować. Na przykład powiedzieli, że nie będą interweniować na rynku finansowym, chociaż wszystkie inne państwa to właśnie robią" - uważa politolog Wawrzyniec Konarski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

Według niego, lider PO uderzył w ten sposób we własny elektorat. Skutki słabnącego złotego dotykają bowiem prawie 1,5 mln rodzin, głównie z klasy średniej.

Badania pokazują jednak, iż na razie tylko co trzeci ankietowany wydaje z powodu kryzysu mniej niż zwykle. Do oszczędności częściej przyznają się kobiety niż mężczyźni.

Więcej w "Rzeczpospolitej".