Akcje Mitsubishi UFJ Financial Group, największego notowanego na tokijskiej giełdzie pożyczkodawcy, wzrosły o 0,9 procent po informacji, że administracja Baracka Obamy przygotowuje plan obniżenia oprocentowania kredytów hipotecznych.

- Informacje, że Stany Zjednoczone pracują nad planem wspierającym rynek nieruchomości wskazuje, że rząd prowadzi kampanię zmierzającą do uzdrowienia gospodarki – powiedział Kiyoshi Ishigane z Mitsubishi UFJ Asset Management.

Akcje na chińskich giełdach wzrosły do poziomu najwyższego od pięciu tygodni z powodu optymizmu, że rządowy plan wydatków publicznych ożywi wzrost gospodarczy i zwiększy zyski spółek.

Na zamknięciu indeks Shanghai Composite wzrósł o 3,2 procent do 2.320,79 pkt. –najwyższego poziomu od 1 września ub.r. W tymtygodniu wskaźnik ten zyskał 6,4 procent zaliczając największy tygodniowy wzrost od października.

Wzrost jest napędzany oczekiwaniami na dalsze bodźce dla różnych sektorów - powiedział Gabriel Gondard z Fortune SGAM Fund Management.

Z kolei na giełdzie w Hong Kongu akcje wzrosły po raz pierwszy od trzech dni w oczekiwaniu, że środki podejmowane przez rządy USA i Chin ożywią wzrost gospodarczy i zwiększą światowy popyt.

Indeks Hang Seng zyskał 2,5 procent na zamknięciu osiągając poziom 13.554,67 pkt. Zatrzymany został w ten sposób dwudniowy, 4,7-procentowy spadek tego wskaźnika, który ogółem stracił w tym tygodniu 0,7 procent.

Wietnamski indeks giełdowy VN spadł natomiast na zamknięciu w Ho Chi Minh o 0,57 procent, do 274,51 pkt. Tyle samo wietnamskich akcji wzrosło co spadło.

Również indeks giełdy filipińskiej obniżył się o 0,2 procent, do 1.919,66 pkt. Na zamknięciu w Manilli, powiększając tygodniową stratę do 1,2 procent.