Wstępne ustalenia zawartych umów przewidują, że do Chin zostanie dostarczonych 37 tysięcy samochodów BMW i Mini o wartości 2,2 miliarda dolarów oraz 27 tysięcy samochodów marki Mercedes produkowanych przez Daimlera.

Niemcy mają również rozpocząć kooperację z Chińczykami w takich sektorach gospodarki jak zaawansowany przemysł maszynowy, przetwórstwo metali oraz technologie samolotowe i kosmiczne.

Niemiecko-chińska umowa jest pierwszym efektem misji handlowej polityków i przedsiębiorców z Państwa Środka w Europie. Według chińskich władz misja ma pomóc walczyć z protekcjonizmem ogarniającym wpadający w recesję świat.

Jak twierdzi niemiecki minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg kontrakty podpisane podczas wizyty Chińczyków w Niemczech „są świetną wiadomością dla niemieckiej gospodarki i przychodzą w idealnym czasie”. W czwartym kwartale zeszłego roku gospodarka Niemiec skurczyła się najbardziej od 22 lat.

Kolejnym przystankiem na drodze chińskich oficjeli jest Szwajcaria, gdzie zakupione zostaną precyzyjne maszyny oraz produkty przemysłu chemicznego i farmaceutycznego – łącznie za kwotę 300 milionów dolarów.

Delegacja złożona z 200 przedstawicieli 90 chińskich firm pod przewodnictwem chińskiego ministra handlu odwiedzi w tym tygodniu jeszcze Hiszpanię i Wielką Brytanię. Według chińskiej agencji informacyjnej Xinhua, podczas europejskiej wizyty misja handlowa z Państwa Środka kupi produkty warte w sumie 15 miliardów dolarów.