Wiceminister wyjaśniła, że przygotowanie takiego harmonogramu przewiduje ustawa o finansach publicznych. Nie obliguje jednak ona ministra finansów do opracowania harmonogramu w jakimś konkretnym terminie.

"Można realizować budżet bez harmonogramu rocznego, opierając się na planach miesięcznych, jak dzieje się obecnie" - poinformowała Suchocka-Roguska.

Zgodnie z art.129 ustawy o finansach publicznych MF w porozumieniu z dysponentami części budżetowych opracowuje harmonogram realizacji budżetu państwa. Obejmuje on prognozę dochodów budżetu państwa w poszczególnych miesiącach roku oraz wielkość wydatków planowanych do sfinansowania w poszczególnych miesiącach roku. Harmonogram podlega aktualizacji na wniosek dysponenta części budżetowej.

Wiceminister zapewniła, że gotowy harmonogram zostanie opublikowany na stronie internetowej resortu finansów, podobnie jak było to w latach poprzednich.

Reklama

W ubiegłym tygodniu minister finansów Jacek Rostowski przedstawił w Sejmie szczegółową informację na temat stanu budżetu państwa.

Wynika z niej, że deficyt budżetu na koniec lutego wyniósł 5,5 mld zł (z 18,2 mld zaplanowanych na ten rok w budżecie), a wstępne dochody są o ok. 1 mld zł wyższe od planowanych.

Szef resortu finansów zaznaczył, że wpływ na wysokość deficytu miały m.in. wyższe wydatki przeniesione z ubiegłego roku, wyższa składka do Unii Europejskiej oraz wyższy koszt obsługi zadłużenia zagranicznego.