Projekt ustawy (o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu) ma usprawnić proces wydawania pozwoleń na budowę terminalu LNG w Świnoujściu oraz towarzyszącej mu sieci przesyłowej.

Ponadto przyszła ustawa ma przyspieszyć wydawanie pozwoleń wodno- prawnych i decyzji w sprawie zmiany planów zagospodarowania przestrzennego. "Nakładamy na organy administracji rządowej, a także samorządowej dyscyplinę terminową, jeśli chodzi o wydawanie decyzji na poszczególnych etapach realizacji projektu" - wyjaśniał na początku marca w rozmowie z PAP dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Prywatyzacji w Ministerstwie Skarbu Państwa Mikołaj Budzanowski.

Terminal ma odbierać od 2,5 do 7,5 mld m sześc. skroplonego gazu (LNG) rocznie (7,5 mld m sześc. stanowiłoby ok. 75 proc. obecnego importu gazu i ok. 50 proc. całkowitego zużycia w naszym kraju). Rząd chce, by gazoport w Świnoujściu powstał na przełomie 2013 i 2014 roku. Faza projektowa inwestycji ma zostać zakończona do maja 2009 roku.

Rada Ministrów zajmie się też projektem nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym. Zakłada on wyraźny podział zadań dotyczących sposobu finansowania inwestycji. Jak tłumaczyła PAP Agnieszka Krupa z Departamentu Dróg i Autostrad resoru infrastruktury wszystkie zadania inwestycyjne będą finansowane w całości z Krajowego Funduszu Drogowego. Pozostałe zadania - jak np. remont, prace przygotowawcze - mają zostać w budżecie państwa. Do tej pory było tak, że jedna inwestycja mogła być jednocześnie finansowana i z KFD i z budżetu państwa.

Reklama

Projekt zakłada emisję tzw. obligacji infrastrukturalnych. Będą to obligacje skarbu państwa emitowane przez ministra finansów na konkretne potrzeby drogowe. Finansowanie wydatków infrastrukturalnych z KFD pozwoli zaoszczędzić w budżecie państwa 9,7 mld zł.

Rząd zajmie się ponadto projektem nowelizacji ustawy - Prawo budowlane oraz ustawy o gospodarce nieruchomościami. Rada Ministrów będzie też pracować nad nowelizacją prawa energetycznego, a także nad zmianami w przepisach dotyczących wytwarzania i obrotu materiałami wybuchowymi, bronią i amunicją.

Ministrowie omówią ponadto założenia systemu zarządzania rozwojem Polski i wysłuchają informacji na temat wykorzystanie funduszy unijnych.