Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,35 proc. i wyniósł 25.758,69 pkt.

S&P 500 zyskał 0,24 proc. i wyniósł 2.857,05 pkt.

Nasdaq Composite zwyżkował 0,06 proc., do 7.821,01 pkt.

Amerykańskie giełdy rozpoczęły tydzień w niewielkiej odległości od historycznych szczytów - S&P 500 brakuje do ich pobicia mniej niż 1 proc.

Największe wzrosty na S&P 500 notowały sektory surowcowy, paliwowy i przemysłowy. Stawkę zamykały na minusie spółki IT.

Akcje Tesli początkowo spadały ponad 6 proc. potem część strat została co prawda odrobiona, ale kurs zamknął dzień na minusach. W poniedziałek analitycy JPMorgan ścięli cenę docelową waloru spółki o ponad połowę (195 USD z 308 USD vs. nieco ponad 300 USD w poniedziałek) z uwagi na wątpliwości co do faktycznych gwarancji finansowania na wycofanie spółki z obrotu. Elon Musk, prezes Tesli, zasugerował zdjęcie firmy z giełdy po cenie 420 USD za walor.

Ponad 4 proc. zyskały akcje Netflix po potwierdzeniu przez spółkę, że prowadzi ona testy reklam na swojej platformie.

Zniżkowały papiery Facebooka. Reuters podał, że rząd USA próbuje zmusić spółkę do ujawnienia swoich kodów w aplikacji Messenger.

Dwucyfrowe wzrosty notowały walory Sodastream International. Izraelską spółkę przejęła za 3,2 mld USD PepsiCo. Cenę za walor Soda ustalono z 11-proc. premią względem piątkowego zamknięcia.

Tyson Foods potwierdził, że kupuje producenta drobiu Keystone Foods za 2,16 mld USD w gotówce.

"Transakcje M&A zawsze są pozytywne dla rynku. Pokazują, że spółki nie martwią się, że gospodarka może spowolnić" - powiedział Peter Cardillo, główny ekonomista rynkowy ze Spartan Capital Securities.

Rosły akcje Nike po podwyższeniu rekomendacji przez dwa domy maklerskie.

W środę rynek akcji w USA najprawdopodobniej ustanowi najdłuższy rynek byka w historii. Będzie to już 3453 dzień trendu wzrostowego. Od 9 marca 2009 roku S&P 500 zyskał ponad 300 proc.

Sentyment na rynkach finansowych kształtować będą w tym tygodniu oczekiwania na wynik rozmów handlowych USA-Chiny. Przedstawiciele Pekinu w randze wiceministrów mają udać się na negocjacje do Waszyngtonu w dalszej części tygodnia - wynika z informacji Wall Street Journal.

W czwartek wchodzi w życie kolejna transza amerykańskich ceł (25-proc.) na import chińskich towarów o wartości 16 mld USD.

W dalszej części tygodnia uwaga rynków finansowych pozostanie skupiona na bankach centralnych. W środę i czwartek protokoły z ostatnich posiedzeń opublikują Fed i EBC.

Od czwartku do soboty w amerykańskim Jackson Hole trwać będzie coroczna konferencja bankierów centralnych. Kulminacyjnym momentem spotkania może być piątkowe przemówienie prezesa Fed J. Powella.

Grecja zakończyła w poniedziałek program pomocowy, w ramach którego tylko w ciągu ostatnich trzech lat dostała ponad 60 mld euro kredytów. Łącznie w trzech programach pomocowych trwających osiem lat Grecja dostała 288,7 mld euro kredytów, w tym 256,6 mld euro od partnerów europejskich i 32,1 mld euro z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Główny indeks giełdy w Atenach AEX znajduje się 60 proc. poniżej poziomów z 2010 r.

W Europie na zamknięciu notowań indeks Euro Stoxx 50 wzrół o 0,61 proc., niemiecki DAX zyskał 0,99 proc., brytyjski FSTE 100 wzrósł o 0,43 proc., a francuski CAC 40 zwyżkował 0,65 proc.

Rentowność 10-letnich Treasuries spada o 4 pb do 2,83 proc. Jeffrey Gundlach, zarządzający w Doubleline Capital portfelem obligacji o wartości 120 mld USD, ostrzegł w weekend przed możliwym wystąpieniem "short squeeze" na Treasuries w związku ze wzrostem liczby krótkich pozycji na amerykańskich 10-latkach na rekordowe poziomy.

Turecka lira traci do dolara 2,9 proc. do 6,2/USD. W piątek agencja Moody's obniżyła długoterminowy rating Turcji do "Ba3" z "Ba2" i zmieniła perspektywę ratingu na negatywną. Decyzję o obniżce ratingów Turcji podjęła w piątek również agencja S&P (do "B+" z "BB-").

Do końca tygodnia rynki finansowe w Turcji są nieczynne z powodu święta. (PAP Biznes)