Jak powiedziała Leniart w trakcie uroczystości, w październiku br. podkarpaccy samorządowcy otrzymają promesy na ponad 23 mln zł na realizację 85 zadań.

„Ten rok jest rekordowy, jeśli chodzi o kwotę promes. Wraz z wymienionymi środkami, w tym roku do jednostek samorządu terytorialnego z naszego województwa trafi w sumie ponad 150 mln zł na 467 zadań” – dodała wojewoda.

Na ten cel przeznaczono w ubiegłym roku 73 mln zł.

W Mielcu promesy na prawie 3,5 mln zł otrzymało 11 samorządów; w tym dziewięć gmin (Borowa, Dębica, Iwierzyce, Jodłowa, Mielec, Pilzno, Ropczyce, Wielopole Skrzyńskie, Żyraków) i dwa powiaty (ropczycko-sędziszowski, powiat strzyżowski). Zrealizowanych zostanie łącznie 17 inwestycji.

Pieniądze na promesy pochodzą z rezerwy celowej budżetu państwa i muszą być przeznaczone na remont lub odbudowę infrastruktury zniszczonej w wyniku zdarzeń noszących znamiona klęski żywiołowej w latach 2010-2017.

Wśród gmin, które otrzymały w czwartek promesy jedną z najwyższych otrzymała gmina Jodłowa, która 510 tys. zł przeznaczy na przebudowę drogi w miejscowości Dębowa. (PAP)

autor: Wojciech Huk