Urząd podał, że 35 proc. zniżki na bilety jednorazowe, strefowe czasowe, okresowe oraz sieciowe oferują Koleje Mazowieckie. Z kolei w pociągach PKP Intercity zniżka wynosi 30 proc. na jednorazowe przejazdy wszystkimi pociągami oraz 30 proc. na bilety okresowe w pociągach TLK oraz IC. Na takie same rabaty mogą liczyć pasażerowie Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej posiadający "Kartę Seniora Województwa Łódzkiego" oraz Kolei Śląskich.

Według UTK w pociągach Przewozów Regionalnych, Kolei Dolnośląskich, Kolei Wielkopolskich, Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, dla osób bez "Karty Seniora Województwa Łódzkiego", oraz Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście seniorzy mogą kupić bilety jednorazowe tańsze o 25 proc., a okresowe – tańsze o 10 proc.

Z kolei pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej w Warszawie można podróżować na podstawie biletu całorocznego uprawniającego do korzystania ze wszystkich linii dziennych i nocnych organizowanych przez ZTM Warszawa w strefie 1 i 2. W przypadku tego przewoźnika, bilet taki jest dostępny dla osób, które ukończyły 65. rok życia. Jednorazowy koszt biletu to 50 zł. Osoby powyżej 70 lat mogą jeździć całkowicie bezpłatnie.

UTK przypomina, że obecnie ponad 20 proc. mieszkańców Polski ma powyżej 60 lat.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski