Rozmowy na temat stworzenia "wiarygodnej, wyważonej i inkluzywnej" komisji, mającej opracować projekt nowej ustawy zasadniczej dla Syrii i zapoczątkować wybory w tym kraju, odbędą się przed comiesięcznym wystąpieniem de Mistury w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, którego termin ustalono na 20 grudnia.

Pod koniec listopada de Mistura informował, że jedenasta runda rozmów pokojowych w sprawie Syrii w stolicy Kazachstanu, Astanie, zakończyła się bez osiągnięcia postępu.

W negocjacjach tych udział wzięli przedstawiciele syryjskich władz oraz opozycji, a także Rosja, Iran - sojusznicy reżimu prezydenta Syrii Baszara el-Asada oraz wspierająca w wojnie syryjskich rebeliantów Turcja. Mistura ocenił, że w Astanie nie osiągnięto żadnego "istotnego postępu, który doprowadziłby do zakończenia panującego od 10 miesięcy impasu dotyczącego utworzenia komisji konstytucyjnej". Powołanie komisji miało być głównym zadaniem ustępującego z urzędu Mistury.

Negocjacje w Astanie rozpoczęły się z inicjatywy Moskwy na początku 2017 roku. Kazachskie MSZ zapowiedziało, że kolejna - dwunasta już - runda odbędzie się na początku lutego 2019 roku. (PAP)

cyk/ kar/