"Izrael dołącza się do Stanów Zjednoczonych, Kanady, większości krajów Ameryki Łacińskiej i krajów w Europie w uznaniu nowego przywództwa w Wenezueli" - głosi oświadczenie wydane przez premiera Benjamina Netanjahu.

W środę Guaido ogłosił się tymczasowym prezydentem Wenezueli, deklarując tym samym rządy Nicolasa Maduro jako nielegalne. Przejęcie przez niego władzy uznały Stany Zjednoczone, Kanada, większość państw Ameryki Łacińskiej (z wyjątkiem m.in. Meksyku, Boliwii, Kuby i Nikaragui), a spośród państw europejskich - Albania, Kosowo i Gruzja. Unia Europejska na razie wstrzymała się z taką deklaracją, a kilka państw członkowskich - Francja, Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Portugalia i Holandia - wystosowały w sobotę ultimatum, zapowiadając, że jeśli Maduro nie rozpisze nowych, uczciwych wyborów w ciągu 8 dni, również uznają Guaido.

W sobotę podczas posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęconemu sytuacji w Wenezueli amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo wezwał wszystkie państwa, by opowiedziały się, po której stronie konfliktu stoją.(PAP)