Hiszpania właśnie wyprzedziła Włochy i stała się państwem, którego obywatele są najzdrowsi na świecie – wynika z najnowszej edycji Bloomberg Healthiest Country Index.

W pierwszej dziesiątce najzdrowszych krajów na świecie aż sześć to państwa europejskie. Na trzecim miejscu w zestawieniu, za Hiszpanią i Włochami, uplasowała się Islandia. Szwajcaria znalazła się na miejscu szóstym, Szwecja – siódmym, Norwegia – na dziewiątym.

Najzdrowszym społeczeństwem w Azji może pochwalić się Japonia, która zajęła czwarte miejsce, zastępując Singapur, który w tym roku spadł na miejsce ósme. Innymi państwami, które znalazły się w pierwszej dziesiątce, są Australia (siódme miejsce) oraz Izrael (dziesiąte miejsce).

Polska i kraje regionu

Polska znalazła się na 40. miejscu, co oznacza spadek o jedną pozycję względem poprzedniej edycji indeksu najzdrowszych państw na świecie. Bezpośrednio przed Polską uplasowały się Malediwy i Liban, zaś za nami Czarnogóra oraz Bośnia i Hercegowina. Z państw naszego regionu najwyższe wyniki osiągnęły Słowenia (24. pozycja) i Czechy (29. pozycja). Z kolei Słowacja i Węgry zajęły odpowiednio 45. i 48. miejsca.

Reklama

Indeks zdrowia klasyfikuje kraje na podstawie różnych wskaźników, takich jak np. spodziewana długość życia, wskaźnik otyłości czy konsumpcji tytoniu. Pod uwagę brane są również czynniki środowiskowe, np. dostęp do czystej wody i infrastruktura sanitarna. W edycji z 2019 roku wzięto pod uwagę 169 państw.

Skąd się bierze wysoki wynik Hiszpanii?

Hiszpania może pochwalić się największą spodziewaną długością życia wśród krajów Unii Europejskiej, zaś na poziomie globalnym ustępuje tylko Japonii i Szwajcarii – wynika z danych ONZ. Do 2040 roku średnia długość życia w Hiszpanii ma wzrosnąć do prawie 86 lat, za Hiszpanią zaś znajdą się takie kraje, jak Japonia, Singapur i Szwajcaria – wynika z szacunków Instytutu Ewaluacji i Pomiaru Zdrowia przy University of Washington.

„Podstawowa opieka zdrowotna jest świadczona przez podmioty publiczne, wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, zapewniających dzieciom, kobietom i seniorom zapobiegawcze usługi w zakresie zdrowia oraz stałą opiekę” – wynika z oceny Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Zdrowia. Obserwatorium jednak odnotowuje, że w 2018 roku Hiszpania spadła w zestawieniach pod względem chorób układu krążenia i liczby zgonów z powodu nowotworów.

Badacze twierdzą, że to właśnie nawyki żywieniowe mogą być kluczem do zrozumienia wysokich pozycji Hiszpanii i Włoch w rankingach zdrowia. Dieta śródziemnomorska w połączeniu z szerokim wykorzystaniem oliwy z oliwek i orzechów przyczynia się do niższych wskaźników zachorowań na schorzenia układu krążenia – ocenili naukowcy z Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Navarze.

Bardzo słaby wynik największej gospodarki na świecie

Tymczasem w Ameryce Północnej najlepszym zdrowiem mogą pochwalić się Kanadyjczycy, którzy zajęli szesnaste miejsce w zestawieniu, daleko wyprzedzając USA i Meksyk (odpowiednio 35. i 53. miejsce). Uważa się, że stosunkowo niskie wyniki w rankingach zdrowia w największej gospodarce świata USA to efekt epidemii uzależnień od leków i narkotyków oraz samobójstw.

Ciekawym przypadkiem jest Kuba, która jako jedyny kraj spoza grona państw o wysokich dochodach zajęła wysoką pozycję (30. miejsce). Jednym z powodów może być sukces prewencyjnej polityki zdrowotnej, prowadzonej przez Hawanę. Dla odmiany w USA głównym celem systemu ochrony zdrowia jest nie tyle prewencja, ile diagnozowanie i leczenie chorób.

Korea Południowa poprawiła swoją pozycję o siedem oczek i wskoczyła na siedemnaste miejsce. Z kolei liczące 1,4 mld mieszkańców Chiny poprawiły swój wynik o trzy oczka, zajmując 52. miejsce. Instytut Ewaluacji i Pomiaru Zdrowia szacuje, że do 2040 roku spodziewana średnia długość życia w Chinach będzie większa niż w USA.

Wyniki Bloomberg 2019 Healthiest Country Index:

1. Hiszpania
2. Włochy
3. Islandia
4. Japonia
5. Szwajcaria
6. Szwecja
7. Australia
8. Singapur
9. Norwegia
10. Izrael
11. Luksemburg
12. Francja
13. Austria
14. Finlandia
15. Holandia
16. Kanada
17. Korea Południowa
18. Nowa Zelandia
19. Wielka Brytania
20. Irlandia

23. Niemcy
29. Czechy
31. Chorwacja
35. USA
40. Polska
48. Węgry

>>> Czytaj też: Jeden standard żywności w całej Europie? Nie wszystkim w smak nowe przepisy