Emilewicz: Polska jest zainteresowana francusko-niemiecką inicjatywą IPCEIWarszawa, 15.03.2019 (ISBnews) - Polska jest zainteresowana udziałem we francusko-niemieckiej inicjatywie IPCEI (tzw. "europejski Airbus baterii"), której pierwszym projektem ma być uruchomienie produkcji baterii do samochodów elektrycznych, ale szczegóły zostaną przedstawione po rozmowach zaplanowanych na polsko-niemieckim forum gospodarczym 18 marca w Berlinie, poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

"Podczas forum będę o tym rozmawiała m.in. z minister gospodarki i energii Niemiec Peterem Altmaierem. Polska jest zainteresowana szczególnie uczestnictwem w zakresie recyklingu baterii. Po powrocie z Berlina, a na pewno do końca marca, będziemy gotowi przedstawić naszą propozycję ewentualnego uczestnictwa w tej inicjatywie" - powiedziała Emilewicz dziennikarzom.

Dodała, że wcześniej o gotowości przystąpienia do tej inicjatywy rozmawiała z ministrem gospodarki i finansów Francji Bruno Le Maire'em, który jest zainteresowany taką współpracą w ramach Trójkąta Weimarskiego.

"Chcemy pokazać, w jakich obszarach moglibyśmy współpracować, a także przedstawić sposób i wysokość finansowania w ramach IPCEI. Środki mogłyby pochodzić na przykład z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu" - dodała.

Celem wydarzenia w Berlinie jest wyznaczenie kierunków rozwoju współpracy w tych dziedzinach, które są najbardziej perspektywiczne. To m.in. przemysł oparty na rozwiązaniach cyfrowych, innowacyjne technologie, produkcja zrównoważonej energii. Zaplanowano szereg paneli i warsztatów z udziałem czołowych firm i instytucji z obydwu krajów, obejmujących takie dziedziny, jak: czwarta rewolucja przemysłowa, transformacja energetyczna, mobilność i produkcja ogniw akumulatorowych, technologie kosmiczne, wsparcie innowacyjnych startupów.

(ISBnews)