Rada nadzorcza PZU SA powołała ponownie Pawła Surówkę na stanowisko prezesa - poinformowała w czwartek spółka w komunikacie. Zarząd ubezpieczyciela nowej kadencji tworzą też: Tomasz Kulik, Maciej Rapkiewicz, Małgorzata Sadurska, Marcin Eckert, Adam Brzozowski i Elżbieta Hauser–Schoneich.

"Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej ("PZU SA", "Spółka") informuje, że w dniu 27 marca 2019 roku rada nadzorcza PZU SA podjęła uchwałę w sprawie powołania Pawła Surówki w skład zarządu PZU SA nowej kadencji, powierzając mu pełnienie funkcji prezesa zarządu PZU SA" - poinformowała spółka w czwartkowym komunikacie.

Dodano, że powołanie Pawła Surówki następuje na okres wspólnej kadencji rozpoczynającej się z chwilą podjęcia uchwały rady nadzorczej PZU SA w sprawie powołania i obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2020-2022.

Rada zdecydowała, że w ramach nowej kadencji funkcje w zarządzie będą kontynuować, obok Pawła Surówki, Małgorzata Sadurska, Tomasz Kulik oraz Maciej Rapkiewicz. Ich powołanie "następuje z dniem 28 marca 2019 roku na okres wspólnej kadencji rozpoczynającej się z chwilą powołania prezesa PZU SA i obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2020-2022".

Zarząd ma trzech nowych członków: Elżbietę Hauser-Schoneich i Adama Brzozowskiego oraz pana Marcina Eckerta, który dołączył do zarządu z chwilą jego powołania.

"W przypadku Adama Brzozowskiego i Elżbiety Häuser - Schöneich powołanie następuje z dniem następującym po dniu odbycia walnego zgromadzenia PZU SA zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za rok obrotowy 2018, na okres wspólnej kadencji rozpoczynającej się z chwilą powołania prezesa zarządu PZU SA i obejmującej trzy pełne lata obrotowe 2020-2022" - napisano.

Poinformowano, że dotychczasowy członek zarządu PZU Roger Hodgkiss będzie pełnił swoją funkcję do najbliższego zwyczajnego walnego zgromadzenia PZU SA na zasadzie sprawowania mandatu.

"Powołanie przez radę nadzorczą zarządu na nową kadencje przyjmuję jako potwierdzenie słuszności kierunku, który obraliśmy ogłaszając strategię #nowePZU oraz docenienie rekordowych wyników spółki. Jestem przekonany, że w gronie osób, które odpowiadały za ten sukces, tj. Małgorzaty Sadurskiej, Tomasza Kulika oraz Macieja Rapkiewicza, będziemy w stanie kontynuować naszą pracę i osiągniemy cele określone w strategii na 2020 rok" - powiedział, cytowany w komunikacie spółki, prezes PZU Paweł Surówka.

Jak dodał, do zespołu "dołączyli najwyższej klasy menedżerowie, którzy pomogą nam jeszcze lepiej pozycjonować PZU w przyszłości".

"Elżbieta Hauser-Schoneich wnosi do zarządu PZU wieloletnie doświadczenie menedżerskie, głębokie zrozumienie sprzedaży na rynku ubezpieczeniowym oraz znajomość innych rynków, a także obszaru sprzedaży +direct+. Adam Brzozowski posiada bogate doświadczenie międzynarodowe zdobyte na rynku azjatyckim – jednym z najbardziej dziś rozwiniętych pod względem digitalizacji produktów, które wnosi do zarządu wraz z wiedzą o ubezpieczeniach i technologii, którą pozyskał wdrażając innowacyjne rozwiązania dla największych światowych ubezpieczycieli" - tłumaczył.

Z kolei Marcin Eckert - według Surówki - "gwarantuje dalsze wzmacnianie standardów korporacyjnych oraz nadzoru właścicielskiego w grupie PZU, jedynego konglomeratu finansowego na polskim rynku".

W komunikacie podano, że Elżbieta Hauser-Schoneich ma ponad dwudziestoletnie doświadczeniem w międzynarodowych instytucjach z branży ubezpieczeniowej, telekomunikacyjnej i FMCG. Przed objęciem stanowiska w zarządzie PZU pełniła, m.in. funkcję członka zarządu T- mobile, a w latach 2008-2015 była wiceprezesem firmy ubezpieczeniowej Aviva. W latach 2002-2005 jako członek założyciel i członek zarządu Link4 odpowiadała za rozwój biznesu i marketing firmy.

Zaznaczono, że Adam Brzozowski pracował dla międzynarodowych korporacji, firm doradczych i środowiska start-up’ów, m.in. w firmie Octo Telematics specjalizującej się w technologii i analityce danych. Od 2016 roku był liderem pionu InsurTech w regionie Azji i Pacyfiku w firmie EY. Wdrażał też strategie cyfrowe oraz cyfrowe produkty ubezpieczeniowe we współpracy z firmami, jak Allianz Insurance i Zurich Insurance.

Natomiast Marcin Eckert jest radcą prawnym z ponad 20-letnią praktyką. Pracował w międzynarodowej firmie doradczej EY oraz w kancelariach prawniczych TGC Corporate Laywers i Bird&Bird. Zajmował się doradztwem podmiotom gospodarczym, w tym w zakresie podatków. Od 2017 roku pełnił funkcję dyrektora zarządzającego ds. korporacyjnych w Grupie PZU.

Grupa PZU zarządza blisko 300 mld zł aktywów i ma 22 mln klientów w pięciu krajach. Na jej czele stoi PZU SA, którego tradycje sięgają 1803 roku, kiedy to powstało pierwsze na ziemiach polskich towarzystwo ubezpieczeniowe. Skonsolidowany zysk netto grupy PZU w 2018 roku wyniósł 5 368 mln zł i był wyższy o 1 183 mln zł, co oznacza 28,3 proc. wzrost wobec 2017 r.

Od 2010 roku spółka PZU SA jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Skarb Państwa ma 34,19 proc. akcji PZU SA.

>>> Czytaj też: Włochy wciąż są królem zadłużenia w Europie, ale Francja depcze im po piętach